O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - POLKA PILS

15.10.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - POLKA PILS AMATOR PIWA PREZENTUJE - POLKA PILS

ALK.4,1%. No wreszcie, nareszcie! W końcu dorwałem Polkę z Wąsosza (tylko bez skojarzeń proszę, chodzi o piwo, a nie o kobietę). Polska Pils to jedno z dwóch pierwszych piw uwarzonych pod czujnym okiem Marcina Ostajewskiego w Browarze Wąsosz i od razu wyjaśniam, że jest to, to samo piwo co Wąsosz 9°. Polka rozlewana jest do bezzwrotnych butelek i wędruje po całym kraju, natomiast Wąsosz 9° to trunek we flaszce zwrotnej, dostępny tylko lokalnie. Rzadko można spotkać piwo o tak niskim ekstrakcie, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Z lekkich piw słyną nasi południowi sąsiedzi, ale tam raczej króluje czeska desitka (10°Blg), której u nas można ze świecą szukać. Natomiast 9° to już zwyczajny biały kruk! Oczywiście pomijam hipermarketowe „piwa” typu Roger, w których żeby się być dosłownym, należy mierzyć zawartość piwa w wodzie.

Polka Pils w degustacji polskich pilsów Częstochowskiego Kręgu Bractwa Piwnego zajęła bardzo wysokie, drugie miejsce. Co więcej, gro osób (nie tylko blągeruff) nie szczędzi komplementów pod adresem tego specjału, nazywając je nawet mianem prawdziwego-polskiego-pilsa-za-trzy-złote. A co ja o nim sądzę?
Po pierwsze, piwo ma niebywałą pełnię jak na dziewiątkę. Harnaś me ze 12°, a smakuje jak woda z piwem w proporcji 50:50. Polka natomiast jest smaczna, lekka i rześka. Może nie posiada treściwości RISa, ale o wodnistości także nie może być mowy.


Smak to połączenie pilzneńskiego słodu i wyrazistego polskiego chmielu (Marynka i Sybilla), nasączonego subtelną nutą świeżej trawy oraz dość ekspresyjnych ziół. W tle niezłą robotę robi fajna kwaskowatość, która tuż po przełknięciu zastępowana jest przez szlachetną, średnio mocną, acz niezaprzeczalną goryczkę. Chmielowo-ziołowa, nie zalegająca goryczka stanowi miły i zarazem mocny punkt tego napitku.
Piwo generuje obfitą czapę białej piany zbudowanej ze średniej wielkości pęcherzy. Piana dość szybko robi się rzadka i dziurawa, przez co nie wygląda już tak okazale, jednak finalnie wystarczająco długo utrzymuje się przy życiu. Lacing pierwsza klasa.
Zapach jest prosty i nieskomplikowany, niczym budowa cepa. Solidna słodowa baza idealnie współgra z wyrazistym i ekspresyjnym chmielem, świeżo ściętą trawą i subtelnym ziołowym zacięciem. Tak piwo pachnie jak jest zimne. Po ogrzaniu na wierzch wychodzą nieznaczne, minimalne wręcz akcenty karmelowe oraz leciutkie owocowe estry, które urozmaicają nieco surowy i czysty charakter Polki Pils.
Lekko mętne, złociste piwo potwierdza tylko kunszt piwowara i całego browaru z Wąsosza. Cechuje go lekkość, świeżość, ogromna pijalność i sesyjność oraz stosunkowo wysoka pełnia smaku. Nadal nie wiem, czy jest to najlepszy polski pils, ale na pewno jeden z lepszych.
OCENA: 8/10
CENA: ok.3.70ZŁ
BROWARY REGIONALNE WĄSOSZ

Piwu cześć!
Amator Piwa