Kręgi lokalne

Łódź


Siedziba główna

Łódź – Łódzki Krąg Lokalny Bractwa Piwnego
Pub The Eclipse Inn

90-102 Łódź, ul. Piotrkowska 80,

Skład Rady Starszych Kręgu Łódzkiego:

Grzegorz Niedomagała - Przewodniczący  509-344-999, g.niedomagala@bractwopiwne.pl
Piotr Kołodziejczyk – Sekretarz
Emilia Górecka – Skarbnik
Michał Hartman - Członek ds. Public Relation
 


Spotkania Kręgu Łódzkiego odbywają się w każdy piątek o 19:00 w pubie The Eclipse Inn przy Piotrkowskiej 80 w Łodzi. W każdy pierwszy piątek miesiąca odbywają się zebrania organizacyjne.


« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Łódzkie riksze pojadą na Oktoberfest

05.09.2008

Łódzkie riksze podbijają europejskie rynki. Sześć nowych pojazdów już w tym miesiącu trafi do Niemiec - będą obsługiwać turystów podczas monachijskiego święto piwa Oktoberfest. Dwie już wyjechały, kolejne cztery schną w lakierni.

- Riksze nie jeżdżą po całym Monachium, a jedynie w rejonie festynu. Wysyłamy nasze produkty do Niemiec od dwóch lat. Tak się spodobały, że przed tegorocznym Oktoberfestem organizatorzy imprezy zamówili u nas już kolejną partię - wyjaśnia Aleksandra Tomczak z produkującej riksze łódzkiej firmy AT Instytut. - Producentka riksz nie wie, ile będzie kosztował kurs w Monachium, zna jednak ceny z Berlina. Za przejażdżkę trasą turystyczną w stolicy Niemiec trzeba zapłacić 36 euro od osoby.

Polskie riksze pojawiły się już cztery lata temu w Londynie. Mogą kursować po całym mieście, ale w praktyce ograniczają się do wożenia pasażerów w tak zwanej pierwszej strefie, czyli centrum. Za każdą przejechaną milę trzeba płacić od 7 do 10 funtów za pasażera.

Riksze wyprodukowane w Łodzi obsługują już turystów również w Berlinie, Barcelonie oraz Salzburgu.

- Ostatnio mieliśmy kolejne zamówienie od klientki z Salzburga - przypomina Aleksandra Tomczak. - Kiedy na ulicach pojawiły się pierwsze nasze pojazdy, rikszami zainteresowały się władze miasta. Klientka chce rozwinąć firmę.

Łódzcy producenci zaopatrują także kilkanaście firm w różnych miastach Polski. Nasze riksze wożą turystów, między innymi w Kazimierzu, Krakowie, Wrocławiu i Lublinie. Ostatnio pojawiły się w Chorzowskim Parku Rozrywki, gdzie wkrótce mają zostać zorganizowane ogólnopolskie mistrzostwa jazdy rikszą.

Producenci riksz uważają, że rozwojowi tej formy transportu sprzyjają decyzje o zamykaniu centrów miast dla ruchu samochodowego. Riksze są tanie, są ekologiczne i dostępne dla każdego. Zdarzają się jednak szczególne zamówienia.

- Wielu klientów ma niesamowite pomysły na udoskonalenie riksz. Niestety, nie wszystkie można zrealizować, bo pojazd przestałby być funkcjonalny albo bezpieczny dla pasażerów - tłumaczy Aleksandra Tomczak. - Czasem ktoś zamawia rikszę z lodówką, był też klient, który prosił o zamontowanie do pojazdu kul stroboskopowych.

Z łódzkiej firmy wyjechała już riksza dla kobiety klauna, kolorowa, osłonięta daszkiem z liści, z wieloma pojemnikami na akcesoria do rozśmieszania dzieci.

Adam Kuźmicki - POLSKA Dziennik Łódzki