Kręgi lokalne

Kraków


Kraków – Krakowski Krąg Lokalny Bractwa Piwnego
Kazimierska Piwniczka

Kraków, ul. Dietla 69, www.piwniczka.krakinfo.pl
k.zalas@gmail.com

Skład Rady Starszych:

  • Kazimierz Zalas – Przewodniczący Rady Starszych 791-240-867
  • Jadwiga Dorosz – zastępca Przewodniczącego
  • Tomasz Hejnold– Skarbnik

Spotkania – co drugi piątek, 18.00


« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

I Krakowski Szlak Techniki już jesienią

18.02.2005

Wały wiślane, Gazownia Krakowska, pozostałości mostu Podgórskiego, browary Goetza, dworzec kolejowy - te, i kilkanaście innych obiektów, znajdą się na Krakowskim Szlaku Techniki. Będzie można nim spacerować jesienią.
To kolejna trasa turystyczna w mieście. Mamy już w Krakowie: Drogę Królewską, Trasę uniwersytecką, szlaki "Ścieżkami Jana Pawła II" i "Zabytki żydowskie", Trasę św. Stanisława, Krakowski Szlak Świętych, historyczną Trasę Podgórską i Trasę Nowohucką.

Na pomysł utworzenia I Krakowskiego Szlaku Techniki wpadli miłośnicy zabytkowych obiektów poprzemysłowych, a projektem zainteresowało się Muzeum Inżynierii Miejskiej.

- Im więcej turysta ma ofert do wyboru, tym lepiej. To dobrze świadczy o potencjale turystycznym miasta - mówi Stanisław Pochwała, dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej. - Dziedzictwo poprzemysłowe jest coraz modniejsze w Europie, zagraniczni turyści szczególnie interesują się takimi budowlami.

Projekt wspiera finansowo gmina: w budżecie magistrackiego wydziału promocji i turystyki zarezerwowano 20 tys. zł na przygotowanie I Krakowskiego Szlaku Techniki. Wydział odpowiada za logistyczną część przedsięwzięcia (oznakowanie obiektów, a przede wszystkim promocja trasy). Szlakiem będzie można pospacerować jesienią, być może trochę wcześniej.

- Wszystko zależy od odpowiedniego przygotowania obiektów - tłumaczy dyrektor Pochwała. - Ale z tym nie powinno być kłopotów, ponieważ wybraliśmy zabytki w centrum miasta, a więc takie, które są dostępne i posiadają przynajmniej podstawową infrastrukturę turystyczną.

To oczywiście początek. Za kilka lat powinny być dostępne kolejne trasy po zabytkach techniki - na pewno tych znajdujących się w Podgórzu i w Nowej Hucie.

A co znajdzie się na I Krakowskim Szlaku Techniki? Piętnaście obiektów, które są znane, historycznie wartościowe, a ich stan techniczny nie budzi wątpliwości. Czyli od dworca kolejowego (plac Dworcowy) do Elektrowni Krakowskiej na Kazimierzu.

- Naprawdę mamy się czym pochwalić - uważa dyrektor Pochwała. - Unikatowy na skalę europejską zespół zajezdni tramwajowej; wały wiślane, a więc też rzadkość, bo pozostałość po inwestycjach z czasów Monarchii Austro-Węgierskiej...

Czy to oferta "niszowa"? Katarzyna Gądek, dyrektor wydziału promocji i turystyki, mówi, że tak, ale: - Niszowa nie znaczy nieciekawa. Zamiast słowa "niszowość" bardziej w tym wypadku pasuje "unikatowość". Zapewniam, że Kraków z taką ofertą, a więc prezentacją obiektów poprzemysłowych, jest bardzo trendy.

Dziś w magistracie (godz. 12) odbędzie się wernisaż wystawy "Kraków - miasto historyczne: dziedzictwo kultury technicznej i przemysłowej", którą przygotowało, m.in. Muzeum Inżynierii Miejskiej. Będzie można zobaczyć fotografie wybranych, historycznych założeń techniki i przemysłu w Krakowie; również miejsc do niedawna niedostępnych.

Obiekty na trasie 1 Krakowskiego Szlaku Techniki

1. dworzec kolejowy, pl. Dworcowy

2. przekop Talowskiego i wiadukt drogowo-kolejowy w ul. Lubicz

3. browar Goetza, ul. Lubicz 15-17

4. elektrownia teatru Słowackiego, pl. św. Ducha 1

5. rezydencja i fabryka Zieleniewskich, ul. św. Marka 31/św. Krzyża 16

6. strażnica pożarnicza, ul. Westerplatte 19

7. wiadukt kolejowo-drogowy nad ul. Grzegórzecką

8. wiadukt kolejowy u wylotu ul. Mostowej

9. Elektrownia Krakowska, ul. Dajwór 27/św. Wawrzyńca 17

10. zajezdnia tramwajowa, ul. św. Wawrzyńca 13-15 i 12-14a

11. Gazownia Miejska, ul. Gazowa 12-16

12. pozostałości mostu Podgórskiego, wylot ul. Mostowej i Brodzińskiego

13. wały wiślane

14. most Piłsudskiego na Wiśle, ul. Krakowska-Legionów

15. Elektrownia Podgórska, ul. Nadwiślańska 4
Gazeta Wyborcza

Renata Radłowska