Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Uwarzą piwo w pałacu w Tychach

02.05.2006

Tyskiemu browarowi wyrośnie niebawem konkurencja. W pałacyku książąt pszczyńskich powstanie hotel z warzelnią piwa.
Zespół pałacowo-parkowy, który od browaru w Tychach oddziela aleja Bielska, powstał w XVII wieku. Należał do pszczyńskiej rodziny książąt Hochbergów. Dziś zrujnowany budynek niczym nie zdradza arystokratycznej przeszłości. Jego dawną świetność ma jednak przywrócić Bogdan Spiż, właściciel minibrowarów, który wydzierżawił obiekt od miasta.

- Pan Spiż ma duże doświadczenie w adaptowaniu takich miejsc, a jego oferta była najciekawsza. Minibrowar idealnie wkomponuje się w krajobraz starych Tychów - zapewnia Andrzej Dziuba, prezydent miasta.

Pierwszą w Polsce warzelnię piwa Spiż założył w 1992 roku w piwnicach wrocławskiego ratusza. Na Śląsku jego minibrowar pojawił się w zeszłym roku w starej drukarni przy ul. Opolskiej w Katowicach. Działający przy nim klub muzyczny przyciąga głównie młodzież.

Minibrowar w tyskim pałacu przeznaczony będzie dla innych odbiorców. - Powstaną tu hotel z 25 pokojami, restauracja z tradycyjną bawarską kuchnią, a w centralnym punkcie będziemy warzyć piwo. Chcemy tutaj, podobnie jak we Wrocławiu, przyciągnąć dojrzałych smakoszy tego trunku - tłumaczy Spiż.

Przebudowa czeka fasadę budynku, która ma nawiązywać do lat świetności pałacu. W parku, który dotychczas zarastał chwastami, powstaną eleganckie alejki i nowe ogrodzenie. W tym roku na pewno będzie działać już pijalnia piwa. Remont całości ma zakończyć się do końca przyszłego roku.
Gazeta Wyborcza

Krzysztof Jurga