Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Stolica bez Królewskiego

16.06.2004

Za miesiąc Browary Warszawskie przestaną warzyć piwo.Potwierdziły się informacje Życia Warszawy o likwidacji Browaru Warszawskiego. Piwosze nie muszą się jednak martwić - marka Królewskie nie znikniez rynku, tyle że będzie produkowana w Warce.
We wczorajszym wydaniu ŻW napisaliśmy, że jeszcze przed końcem roku zapadnie decyzja o likwidacji Browarów Warszawskich. Już zapadła. Wczoraj 250 pracowników usłyszało oficjalnie, że dni ich firmy są policzone. - Naszym obowiązkiem jest obrona miejsc pracy. Czekamy na konkretne propozycje zarządu - powiedział Życiu Warszawy Andrzej Spaliński, szef Solidarności w browarze.

Austriacka firma Brau Union Polska, wchodząca w skład holenderskiej grupy Heineken, która jest właścicielem warszawskiego browaru, zupełnie przestaje istnieć. Oprócz decyzji o przeniesieniu produkcji Królewskiego do Warki postanowiono sprzedać Grupie Żywiec (również należącej do Heinekena) bydgoski Browar Kujawiak.

Według analityków, gdyby Brau Union nadal działała w Polsce, to decyzja o zamknięciu browaru w Warszawie i tak byłaby tylko kwestią czasu. Browar mieści się w centrum miasta, w sąsiedztwie bloków mieszkalnych i biur. Produkcja zlokalizowana w takim miejscu stawała się coraz trudniejsza i była powodem wielu protestów niezadowolonych sąsiadów. Bardzo duże koszty lokalizacji, ograniczone moce produkcyjne w połączeniu z brakiem perspektyw ich zwiększenia wymusiłyby całkowite wstrzymanie produkcji w tym browarze oraz przeniesienie jej poza granice miasta.

Przedstawiciele Heinekena tłumaczą, że duży wpływ na przyspieszenie decyzji dotyczącej przyszłości Brau Union Polska miały również warunki rynkowe sektora piwowarskiego w Polsce. Przede wszystkim chodzi o stosunkowo wysoki podatek akcyzowy.

Decyzja o likwidacji wiąże się też z kondycją ekonomiczną i brakiem perspektyw rozwoju Brau Union Polska. Spółka ta od rozpoczęcia swojej działalności w Polsce (w 2000 roku) stale wykazywała ujemne wyniki finansowe.

Werner Jansel, prezes Brau Union Polska, tłumaczy, że stołeczny browar przynosił straty między innymi dlatego, że jego lokalizacja wymagała wysokich opłat za emisję gazów i ścieków.

Justyna Piszczek, rzecznik Brau Union Polska, uspokaja smakoszy stołecznego piwa, że po przeniesieniu produkcji Królewskiego z Warszawy do Warki jego smak się nie zmieni. - Na smak ma wpływ receptura, proces warzenia, leżakowania i rozlewania. Będą też stosowane te same odmiany słodu i chmielu. Dzięki temu nasze piwo zachowa swój charakterystyczny smak - powiedziała nam Justyna Piszczek. Królewskie pozostanie też na koszulkach Legii. Ma to być silna lokalna marka sprzedawana w Warszawie i w całym województwie mazowieckim.

Życie Warszawy

Henryk A. Sadowski