Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Śląsk podpisał umowę sponsorską z browarem Carlsberg Polska

12.10.2005

Aspiracje Śląska i Piasta optymistycznie każą patrzeć w przyszłość. Mamy ambicje awansować do I ligi - jednoznacznie zapowiedział prezes Śląska Rafał Sobański. Wczoraj Śląsk podpisał dwuletnią umowę sponsorską z firmą Carlsberg Polska.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wczoraj doszło do oficjalnego podpisania umowy pomiędzy piłkarskim Śląskiem Wrocław i browarem Carlsberg Polska, produkującym piwo Piast. Umowa obowiązuje na dwa sezony 2005/2006 i 2006/2007, ale można ją będzie przedłużyć. Na koszulkach zawodników Śląska pojawi się reklama piwa Piast. Również w kilku miejscach na stadionie przy ul. Oporowskiej zawisną bannery reklamujące piwo tej marki.

- Piast zawsze był obecny przy sponsorowaniu sportu - tłumaczył Rafał Sobański, prezes Śląska. - Klub będzie miał teraz znacznie większy budżet i może powalczyć o awans do I ligi. To jest naszym celem i ambicją. Mówimy o tym coraz głośniej, gdyż tworzy się realna szansa na awans. Przecież ciągle jesteśmy w czubie tabeli, mimo że ostatnio prezentujemy się słabiej - podkreślał.

To była pierwsza oficjalna deklaracja przedstawiciela klubu podkreślająca, że celem drużyny nie jest już tylko walka o utrzymanie w II lidze, ale walka o awans do ekstraklasy. - Będzie ciężko, gdyż Śląsk nie jest już postrzegany jako beniaminek, ale silny klub z ambicjami. Dlatego inni rywale traktują nas poważnie i jest nam coraz trudniej o punkty. Poza tym nie chcemy zapeszać, a ciśnienie wywierane przez dziennikarzy może sparaliżować naszych słabo doświadczonych piłkarzy - asekurował się Sobański.

Pieniądze z browaru w znacznym stopniu zwiększą budżet Śląska.

- Nie podam konkretnej sumy, bo obowiązuje nas tajemnica handlowa - tłumaczył Leszek Siwecki, rzecznik prasowy firmy Carlsberg Polska. - Powiem tylko, że to poważne wsparcie, a oprócz tego przewidzieliśmy specjalną premię za ewentualny awans do I ligi.

Nieoficjalnie z bardzo wiarygodnych źródeł wiemy, że rocznie Śląsk otrzyma 350 tys. złotych, a premia za awans wynosi 150 tys. złotych. W trakcie negocjacji Śląskowi udało się nieco zwiększyć sumę pieniędzy, gdyż początkowo Carlsberg Polska oferował 300 tys. złotych za rok. Umowa jest bardzo korzystna dla wrocławskiego klubu, 350 tys. zł w comiesięcznych transzach Śląsk otrzyma między styczniem i czerwcem 2006 roku. Mimo że kontrakt zawarto w połowie sezonu, Śląsk dostanie pieniądze tak, jakby umowa obowiązywała od początku rozgrywek. Wiadomo także, że w przypadku awansu do I ligi umowa będzie renegocjowana na korzyść Śląska, czyli kwota zostanie powiększona. Oczywiście na razie nie wiadomo o ile.

Logo piwa Piast pojawi się na koszulkach piłkarzy Śląska, ale nazwa zespołu nie zostanie zmieniona. - Nie mamy planów, aby wchodzić w nazwę zespołu - zapewnił Leszek Siwecki. - To zupełnie niepotrzebne, tym bardziej że kibice byliby z tego powodu niezadowoleni.

Słowa przedstawiciela browaru Carlsberg Polska w tej kwestii były jednoznaczne, w przeciwieństwie do wypowiedzi prezesa Sobańskiego, który, zapytany o tę kwestię, stwierdził niejednoznacznie: - Na dzisiaj nie przewidujemy zmiany nazwy zespołu.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele Śląska podkreślali, że zespół potrzebuje wzmocnień i transfery nowych graczy będą finalizowane. Od wczoraj z zespołem trenuje już Tomasz R., antybohater wielkiej afery korupcyjnej, piłkarz, który ma dwa zarzuty prokuratorskie i już wkrótce będzie oskarżonym w procesie sądowym (o tej bulwersującej sprawie piszemy na 1 stronie "Gazety"). Nieoficjalnie wiemy, że Tomasz R. przekonywał działaczy Śląska, że jest w stanie namówić do gry w Śląsku napastnika Finishparkietu Nowe Miasto Lubawskie - Ihenacho, z którym do niedawna występował w Finishparkiecie. Poza tym, że Śląsk prowadzi rozmowy z Pogonią Szczecin, skąd chce sprowadzić jakiś graczy. Na pewno wrocławianie wykazują zainteresowanie napastnikiem Arturem Bugajem, z którym podjęto już wstępne negocjacje. Drużynie konieczne są przede wszystkim wzmocnienia w defensywie i trenerzy myślą o sprowadzeniu dwóch nowych obrońców. Ale jak stwierdził obecny na konferencji prasowej drugi trener Śląska Waldemar Tęsiorowski: - Najprawdopodobniej wszelkie wzmocnienia zostaną dokonane w przerwie między rundą jesienną i wiosenną.
Gazeta Wyborcza

Artur Brzozowski