Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Pora na alkohol

12.04.2005

Bruksela chce podnieść minimalne stawki akcyzy na alkohol. Jej zapędy do harmonizowania prawa spotykają się z oporem wielu państw członkowskich.
Dziś w Luksemburgu ministrowie finansów UE mają dać sygnał Komisji Europejskiej, by opracowała nowy system opodatkowania alkoholu. Według naszych informacji, nawet jeśli Bruksela dostanie takie upoważnienie, nie zaproponuje nowych stawek wcześniej niż w 2006 r. Dla dokonania zmian w przepisach podatkowych w Unii potrzebna jest jednomyślność.

Komisja przekonuje, że obowiązujące dziś minimalne progi podatkowe straciły na znaczeniu. Zostały ustalone w 1993 r., od tamtego czasu inflacja przekroczyła 20 proc. Część państw, przede wszystkim skandynawskie, chciałyby podwyższenia stawek minimalnych, bo jej obywatele zaopatrują się w tańsze trunki za granicą. Inne narzekają, że Unia wprowadziła minimalne stawki na piwo, a nie ustaliła progów dla wina.

Polska znajduje się w grupie państw neutralnych. Nasze stawki akcyzy są wyższe od minimalnych i ewentualne podniesienie progów unijnych nic by nie zmieniło.

Nie jest jasny związek między akcyzą a przemytem alkoholu. Nawet po podniesieniu o ponad 20 proc. akcyza na piwo na Litwie, równa teraz minimalnemu unijnemu poziomowi, będzie ponad siedem razy niższa niż w Szwecji. Dyplomaci w Brukseli przyznają, że Komisji chodzi o pokazanie, że ma wkład również w opodatkowanie alkoholu. - Trwają prace nad podatkiem VAT, w sprawie akcyzy nic się nie działo - podsumował jeden z dyplomatów.

Linie konfliktu wśród państw członkowskich przechodzą między Północą, promującą zdrowie bez alkoholu, a Południem, traktującym wino jako codzienny napój do posiłku. Hiszpanii, Włochom czy Grecji trudno będzie się zgodzić na wprowadzenie minimalnego progu opodatkowania wina.

Z kolei podniesienie minimalnej stawki akcyzy na piwo może spotkać się z oporem niektórych nowych państw członkowskich. Litwa, Słowacja czy Cypr już raz musiały podwyższyć ten podatek, gdy wchodziły do Unii w maju 2004 r. Kolejna zmiana wpłynęłaby dodatkowo na wzrost cen i pogorszyłaby sytuację krajowych browarów.

Rzeczpospolita

Anna Słojewska