Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Piwowarzy jednak zadowoleni

22.10.2004

W III kwartale br. polskie browary sprzedały 8,556 mln hektolitrów piwa, czyli o 1,59 proc. więcej niż w identycznym okresie 2003 r. – Choć wzrost jest niewielki, mimo wszystko jesteśmy zadowoleni, gdyż w II kwartale br. mieliśmy pewien spadek sprzedaży piwa – powiedziała Danuta Gut, dyrektor Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce.
Jej zdaniem wpływ na to miała zła pogoda. – Po deszczowym lipcu sierpień i wrzesień były już bardzo dobre – dodała. W sumie sprzedaż piwa w ciągu 9 miesięcy br. wyniosła w Polsce 21,416 mln hektolitrów i była wyższa o 1,23 proc. niż w identycznym okresie 2003 r. Nie należy spodziewać się jakiegoś gwałtownego wzrostu spożycia piwa w ostatnim kwartale br. Dlatego prezes zarządu Grupy Żywiec (największego producenta piwa w kraju – 37 proc. rynku) Nico Nusmeier szacuje wzrost sprzedaży piwa w całym 2004 roku w granicach 1,5 – 2 proc. – Liczy się także eksport, który wynosi obecnie 4-5 proc. całej produkcji, ale polskie piwo nie jest jeszcze marką dobrze znaną w świecie i trudno jest mu się przebić na zagranicznych rynkach, a koszty kampanii reklamowych są bardzo wysokie – dodaje.

Cały czas spada sprzedaż piwa w gastronomii (puby, restauracje, bary) i obecnie udział piwa sprzedawanego tam w kegach (beczkach) sięga 10,8 proc. wszystkich opakowań, gdy w identycznym okresie ub.r. przekraczał jeszcze 12 proc. Na pytanie „GP” o przyczyny malejącego spożycia piwa w gastronomii Andrzej Polkowski, prezes Zrzeszenia Browarów Regionalnych, powiedział: – Piwo w restauracjach polskich jest po prostu drogie. Wysokie zaś marże narzucane przez właścicieli wynikają m.in. z wysokich kosztów ponoszonych przez nich przy okazji uzyskiwania licznych zezwoleń (PIH, sanepid, urzędy gminy itp.). Choć nie zbadano jeszcze wpływu prywatnego importu taniego piwa z Czech i Niemiec na jego sprzedaż w kraju, to według prezesa Polkowskiego skutki importu oraz wysokiej akcyzy odczuwają browary lokalne na zachodzie Polski. Działa ich w kraju tylko 40, ale trzy niebawem będą zamknięte.
Gazeta Prawna

Zbigniew Żukowski