Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Nikłe szanse na browar w Braniewie

25.03.2005

Władzom Braniewa nie uda się reaktywować browaru. Właściciel nieruchomości po zlikwidowanym kilka lat temu zakładzie zaproponował w czwartek 24 marca kosmiczną cenę sześciu milionów euro.
Fabryka soków Dr. Witt w zlikwidowanym przez grupę Żywiec browarze w Braniewie okazała się niewypałem. W efekcie kilkadziesiąt braniewskich rodzin zostało bez środków do życia. Dla miasteczka o 30-procentowym bezrobociu to katastrofa.

Władze Braniewa postanowiły ratować sytuację, reaktywując produkcję piwa. Kilka tygodni temu udało się doprowadzić do spotkania z prezesem warszawskiej spółki Grupa (dawniej Grupa Dr. Witt). Prezes Zbigniew Tragarz usłyszał, że miasto do spółki z lokalnymi inwestorami chce od niego kupić zakład z całym wyposażeniem.

Tragarz nie wykluczył wówczas sprzedaży. Nam zaś powiedział, że wszystko jest jedynie kwestią ceny. Wczoraj prezes Grupy po raz drugi zjawił się w Braniewie. Gdy zadzwoniliśmy do niego po spotkaniu, nie chciał ujawnić żadnych szczegółów. Powiedział tylko, że jest zawiedziony.

Nic do ukrycia nie miał za to burmistrz Henryk Mroziński. - Tragedia! Zaproponowali aż sześć milionów euro. To cena sześć razy wyższa od tej, jaką jesteśmy w stanie zapłacić, i ponad dwadzieścia razy wyższa od tej, za jaką Dr. Witt kupił browar od grupy Żywiec - mówi Mroziński.

Zdaniem burmistrza to "z góry zaplanowane działanie w celu uniemożliwienia sprzedaży".

- Podali cenę zaporową, bo nie chcą doprowadzić do wznowienia produkcji piwa. Pewnie mają cichą umowę z Grupą Żywiec, że w Braniewie nie będzie browaru, który mógłby być konkurencją dla elbląskiego browaru Żywca - dodaje Mroziński.
Gazeta Wyborcza

sz