Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Niełatwo jest podbijać świat

12.06.2007

Zasiąść z łomżyńskim piwem w ręku przy stoliku z Kupisk i w drewnianym domku wyprodukowanym w Giełczynie. Łatwiej na razie to zrobić poza granicami Polski.

- Podpisaliśmy już pierwsze umowy na sprzedaż piw Łomża i Perła w Wielkiej Brytanii - poinformował "Rzeczpospolitą" przedstawiciel brytyjskiej firmy zajmującej się sprowadzaniem na Wyspy alkoholi z Polski. Na razie do sklepów i pubów prowadzonych tam przez Polaków, gdzie także zaopatrują się głównie nasi rodacy - ich liczba w Wielkiej Brytanii szacowana jest na milion - ale z czasem może również do dużych sieci handlowych.
Za oceanem i kanałem
Łomżyński browar od kilku tygodni należy do duńskiej firmy Royal Unibrew, która ma także udziały w warzelni produkującej Perłę. Przedtem 100 procent udziałów miała w browarze miejscowa firma PEPEES. Ani jej szefowie, ani nowi właściciele nie zapowiadali nigdy szczególnie intensywnej ekspansji eksportowej, ale w biznesie "nigdy nie mówi się nigdy". Niestety, bliższych szczegółów co do swoich planów związanych z nowym rynkiem za kanałem La Manche przedstawiciele browaru na razie nie ujawniają. Wiadomo, że będą musieli ostro powalczyć o względy konsumentów z obecnymi tam już wyrobami największych polskich firm tej branży. Liczyć będą zapewne mogli przede wszystkim na "lokalny patriotyzm" całkiem sporej grupy osób, które opuściły województwo podlaskie.
Jak dotąd Browar Łomża poza granicami Polski akcentował swoją obecność tylko w niektórych ośrodkach Stanów Zjednoczonych. Oczywiście tam, gdzie są większe skupiska polonijne.
 

Gazeta Współczesna, 4Lomza.pl