Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Nie niszczmy tradycji

09.07.2004

(Listy)Jestem czytelnikiem „Gazety Wyborczej” od piętnastu lat. Zaniepokoiła mnie informacja o planowanej likwidacji Browarów Królewskich SA w Warszawie i przeniesieniu produkcji piwa do Warki.
Według mnie nie można Warszawie zabierać jej browaru. W niewielu dużych miastach obiekty tego typu nadal działają. Sądzę, że należy użyć dostępnych środków (np. wystosować apel do właściciela firmy Brau Union), aby przynajmniej piwo było produkowane symbolicznie.
W Dublinie organizuje się wycieczki po zabytkowych obiektach browaru Guinnessa, gdzie nadal produkuje się piwo. Zapewne po przeniesieniu produkcji do Warki firma Brau Union sprzeda teren, gdzie jest browar. A można by browar wpisać do rejestru zabytków. Obiekty przeznaczyć do innych celów z pozostawieniem w małym stopniu dawnej działalności. Na terenie browaru można by urządzić centrum sztuki, tak jak to zrobiono w Poznaniu (stary Browar). Od XVIII w. Na Woli warzono piwo. Nie można też niszczyć tradycji tworzonej od 1846 r. przez Błażeja Haberbuscha, Konstantego Schile i Henryka Klawe.

Gazeta Wyborcza

Łukasz Oleszczuk