Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Nawet sezonowa sprzedaż papierosów i piwa tylko z paragonem

11.06.2008

Nowa grupa podatników będzie musiała zamontować od 1 listopada kasy fiskalne. Dotyczyć ma to m.in. małych kiosków z papierosami i sprzedawców napojów alkoholowych bez względu na wysokość osiąganych obrotów.

Zakłada tak najnowszy projekt rozporządzenia ministra finansów. Od 1 listopada 2008 r. ewidencję z użyciem kas rejestrujących będą musieli prowadzić sprzedawcy wyrobów tytoniowych (symbol Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług 16.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc. (bez względu na symbol PKWiU). 

Sklepy handlujące tymi towarami będą musiały zamontować kasy niezależnie od wysokości obrotów. Dotyczyć to będzie np. kiosków z papierosami, które dotychczas nie miały takiego obowiązku, ponieważ nie przekraczały określonej wartości sprzedaży. Zmiana wydaje się szczególnie niekorzystna dla podmiotów prowadzących działalność sezonową, jak np. bary na plażach lub stokach.

– Oznacza to, że kasę fiskalną będą musieli zamontować wszyscy sprzedawcy piwa i papierosów. Jeśli dany sklep lub pub był dotychczas zwolniony z takiego obowiązku, ma dwie możliwości – albo zrezygnuje ze sprzedaży tych towarów, albo zamontuje kasę – powiedział „Rz” Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy. Dodał, że w tym drugim wypadku kasa może służyć tylko do ewidencjonowania alkoholu i papierosów.

Tak jak obecnie kasy fiskalne będą musieli mieć m.in.: taksówkarze; podmioty zajmujące się sprzedażą paliw, metali szlachetnych; sklepy z częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych oraz ze sprzętem radiowym, telewizyjnym i telekomunikacyjnym; firmy handlujące sprzętem fotograficznym, a także sprzedawcy płyt CD, DVD, dyskietek i kart pamięci. Również tu nie ma znaczenia wysokość obrotów.

Większość przepisów rozporządzenia ma wejść w życie 1 lipca 2008 r. Utrzymuje ono zwolnienie dla podmiotów, które nie musiały dotychczas prowadzić ewidencji z użyciem kas fiskalnych. Obejmuje to m.in. dostawców mediów energetycznych, świadczących niektóre usługi komunalne, usługi medyczne oraz pocztowe.

Jak czytamy w uzasadnieniu, projekt utrzymuje co do zasady zwolnienia obowiązujące w pierwszym półroczu 2008 r. Zachowane zostaje dotychczasowe kryterium związane z wielkością obrotu. Ewidencję za pomocą kas będą musieli stosować podatnicy, u których wielkość obrotów przekroczyła w okresie rocznym 40 tys. zł. Zachowane również zostaje dotychczasowe wyłączenie dla podatników rozpoczynających działalność gospodarczą. Stracą oni do niego prawo po przekroczeniu 20 tys. zł, licząc od 1 stycznia 2008 r.

Utrzymuje się też zwolnienie podmiotowe dla podatników, u których udział sprzedaży zwolnionych towarów i usług w ogólnych obrotach był większy niż 70 proc.

Tak jak w poprzednich rozporządzeniach w sprawie kas rejestrujących, w projekcie przewidziano, że zwolnienia nie dotyczą tych podatników, którzy już wcześniej mieli obowiązek ewidencjonowania, np. których obroty w 2007 r. przekroczyły 40 tys. lub 20 tys. zł.

mpa, Rzeczpospolita