Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Morze pianki

18.09.2004

Zgodnie z tradycją dziś w południe burmistrz Monachium uderzeniem specjalnego drewnianego młotka otworzy pierwszą beczkę piwa, którego pierwszy kufel wypije premier Bawarii, a za nim miliony Niemców i turystów z całego świata.
Wszystko zaczęło się w 1810 roku. Wtedy to z okazji ślubu króla bawarskiego Ludwika z księżniczką Teresą zorganizowano pierwszą tak dużą piwną biesiadę. Poddani zasiedli w gigantycznych namiotach, by złocistym trunkiem wznosić toasty za pomyślność młodej pary. Dziś Bawaria ma więcej browarów niż cała Unia Europejska. Mieszkaniec Bawarii wypija o 40 litrów piwa więcej niż statystyczny Niemiec. Wszyscy goście Oktoberfestu pochłaniają około 60 tysięcy hektolitrów piwa.
Tym razem wielbiciele chmielowego rarytasu spotkają się w Monachium między 18 września a 3 października. Rok temu zjechało się ich ponad 6 milionów. Tylko części z nich udaje się znaleźć w centrum festu, czyli na Theresienwiese. Tam miejscowe browary ustawią potężne namioty, z których każdy mieści około 8 tysięcy ludzi. Między nimi uwijało się rok temu półtora tysiąca kelnerek i kelnerów. Zakwalifikować mogą się tylko ci, którzy mają wyjątkową krzepę. Trzeba unieść dziesięć litrowych kufli. Rekordziści potrafią utrzymać nawet drugie tyle. Każdy namiot ma orkiestrę, której bawarska muzyka pomaga pochłaniać kolejne litry piwa, kawałki golonki i kiełbaski. Za litr trzeba zapłacić średnio 6,50 euro. Wystrój namiotów to zwycięstwo kiczu. Wewnętrzną stronę dachu pokrywają chmurki i gwiazdki. Na bocznych ściankach rysunki domów. Bawarczycy ubierają się w regionalne stroje. W Oktoberfest namioty pełne są zielonych kapeluszy, białych, specjalnych koszul, skórzanych krótkich spodni i szelek w margerytki. Taki komplet kosztuje kilkaset euro. Gdy przed północą obsłudze uda się „pozbyć" gości, do działającego przy Octoberfeście biura rzeczy znalezionych trafiają zapomniane elementy tej eleganckiej garderoby, komórki, karty płatnicze, biżuteria, a nawet... dzieci.
Biesiadnicy mają też na swoim koncie niechlubne osiągnięcia w postaci 50 tysięcy wyniesionych kufli. Łąki Teresy zwane też Polami Terezjańskimi mieszczą nie tylko biesiadne namioty. Między nimi rozlokowały się karuzela i inne znane nam z wesołych miasteczek urządzenia, sprzedawcy pamiątek oraz firmowe stoiska browarów. Oktoberfest to przecież największy piknik Europy.

Nie tylko stolica

Bawaria to najbardziej atrakcyjny turystycznie land Niemiec. Jeśli ktoś wybiera się na Oktoberfest, powinien odwiedzić te atrakcyjne miejsca. Na pewno godne uwagi jest samo Monachium. Stolica Bawarii ma opinię jednego z najbogatszych niemieckich miast. Jest nowoczesna, z zadbaną i urokliwą starą częścią miasta. Główne atrakcje miasta to barokowy zamek Nymphenburg, Centrum Olimpijskie z 1972 roku i Marienplatz.

Ratyzbona.

To miasto oferuje turystom zabytki i dzieła sztuki najwyższej klasy. Od starożytnej Porta Pretiri, przez średniowieczne zamki, po wycieczki statkami po Dunaju.

Bad Reichenhall.

To znany alpejski kurort położony między Salzburgiem
a Berchtesgaden i jeziorem Chiemsee. Warto tu przyjechać dla
wyjątkowo urokliwej okolicy. To też miejsce znane dzięki doskonałym solankom, słynie z sanatoriów i farm odnowy biologicznej.

Gunzburg:

bawarski Legoland. Na dzieci czeka tu 40 atrakcyjnych
modeli ułożonych z 50 milionów klocków lego. Niemiecki Legoland jest częścią KinderLandu, czyli dziecięcej krainy. Należą do niej te miejsca w Bawarii, które są przychylne najmłodszym turystom i ich rodzicom.

Bajkowy zamek w Neuschwanstein.

Jego architektura posłużyła jako wzór pałacu, który znamy z bajek Disneya. Wybudowany na stromej skale zamek Ludwika II to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych rezydencji królewskich w Europie.

Tanie noclegi

- schronisko młodzieżowe Neuhausen- Wendl-Dietrich Str. 20, nocleg ze śniadaniem - około 20 euro.
- Jaegers Hotel w Monachium, trzy gwiazdki, pokój dwuosobowy— od 39 do 65 euro, pokój wieloosobowy z prysznicem na piętrze od 14,50 euro (www. jaegershotel. de)
- Hotel Hahn, trzy gwiazdki, Monachium, pokój dwuosobowy od 35 do 45 euro od osoby.
- Kilka biur podróży organizuje wyjazdy na Oktoberfest. Czterodniowa impreza z przejazdem autokarem, noclegami i śniadaniami to wydatek około 700 - 800 zł. Informacje na stronie www.niemcy-turystyka.pl

Dziennik Łódzki

Jolanta Szymczyk