Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Mocny złoty straszy branżę spożywczą

05.02.2005

Producenci słodyczy, mięsa i piwa z niepokojem patrzą na rosnącego w siłę złotego. Eksport do Unii, który dla branży spożywczej miał być wielką szansą, zaczyna być mało opłacalny.
W połowie zeszłego roku branża spożywcza była w euforii, bo otworzył się rynek unijny, na którym polska żywność zaczęła robić furorę. Dziś spuszcza z tonu, ze względu na mocnego złotego. Sprawia on, że nasze wyroby stają się niekonkurencyjne i eksport przestaje się opłacać. Od 1 maja 2004 złoty umocnił się o 20 proc.

Pierwsze efekty już są. Adam Brodowski, prezes giełdowych Browarów Polskich Brok-Strzelec, powiedział nam, że zawiesił realizację kontraktu na eksport ponad 100 tys. hektolitrów piwa m.in. na Węgry. Kontrakt przestał się kalkulować.

- Nie mam zamiaru dokładać do eksportu. Przerzucenie różnic kursowych na odbiorców nie wchodzi w grę, bo na rynku jest bardzo silna konkurencja - mówi Brodowski. W zeszłym roku po raz pierwszy w historii branży ostro ruszył eksport polskiego piwa. Nasze browary mogły konkurować bez barier celnych jakością i ceną.
(...)
(Opracowanie: Bractwo Piwne)
Gazeta Wyborcza

Tomasz Prusek