Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Litr piwa jest u nas najdroższy!

17.10.2006

Około 8,5 mld zł wyniosły obroty w detalicznej sprzedaży piwa w Polsce, od sierpnia ubiegłego roku do lipca tego roku. To połowa rocznych przychodów ze sprzedaży wszystkich alkoholi - poinformowano podczas XIV Jesiennych Spotkań Browarników w Kielcach.

Dynamika sklepowej sprzedaży piwa w Polsce jest na trzecim miejscu wśród alkoholi. Największy przyrost - w stosunku do roku ubiegłego - dotyczy whisky (25 proc.), a drugi w kolejności - wina stołowego (10 proc.).

Piwo osiągnęło 7-procentowy wzrost - podał Tomasz Głos z AC Nielsen. Według niego, nasz rynek piwa ustępuje wielkością w Europie środkowo-wschodniej tylko rosyjskiemu; podczas gdy w 2005 roku w Polsce zakupiono w sklepach 1,85 mld litrów piwa, w Rosji sprzedaż tego trunku w samych tylko miastach sięgnęła 5,3 mld litrów.
Smutne dane

Jak poinformował Głos, litr piwa jest jednak u nas najdroższy w Europie środkowo-wschodniej w odniesieniu do dochodów mieszkańców; kosztuje średnio 1,4 USD, podczas gdy w Rosji tylko 1 USD. Najtańszy jest w Czechach (74 centy). Podczas integrujących branżę piwowarską dorocznych Jesiennych Spotkań Browarników, praktycy i naukowcy przedstawiają najnowsze rozwiązania i technologie służące szeroko pojętej produkcji piwa. Rozstrzygnięty zostanie także otwarty konkurs piw; jurorzy- degustatorzy ocenią w tym roku ponad 50 marek tego trunku. Polskie i zagraniczne browary zaprezentują swoją ofertę także na wystawie Piwa Świata 2006. Kieleckie spotkanie browarników przygotował Browar Belgia z pomocą Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego "Browary Polskie" i Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich.
 

Interia.pl

 

(PAP)