Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Kryzys u bram regionu

16.12.2008

Kryzys ekonomiczny dotarł na Opolszczyznę. W listopadzie pierwszy raz od dwóch wzrosło bezrobocie, a 17 dużych zakładów planuje zwolnienia grupowe.

Tylko w ubiegłym miesiącu blisko 2 tys. osób musiało zarejestrować się w urzędzie pracy. Teraz bezrobocie w województwie kształtuje się na poziomie 9,2 proc., co znaczy, że bez pracy pozostaje ponad 33 tys. osób. To pierwszy objaw kryzysu, bo jeszcze do października bezrobocie w regionie systematycznie spadało. W listopadzie wzrosło aż o pół procenta.

 

(...)

Z pięciu zakładów w przyszłym roku będzie musiała zwolnić 800 osób. Z bezpośredniej produkcji będzie musiało odejść pięciuset pracowników, ale zwolnienia nie ominą też zakładowej administracji. Przędzalnia w Podlesiu zgłosiła w urzędzie pracy, że musi zwolnić 50 swoich ludzi, Browar Głubczyce odprawić ponad 30 osób, a PKO BP, które redukuje zatrudnienie w całym kraju, w naszym regionie ma zamiar rozwiązać umowy z 20 pracownikami. W rzeczywistości te liczby mogą być większe, bo wiele przedsiębiorstw nie podaje całkowitej skali zwolnień, żeby nie pogarszać swojego wizerunku.

(...)

Aneta Skomorowska - POLSKA Gazeta Opolska