Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Kamraci na tropie Strakacza

15.02.2005

Wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie członkowie Łódzkiego Kręgu Bractwa Piwnego zwiedzali wystawę poświęconą sylwetce Władysława Strakacza, była znakomitą okazją do kolejnego spotkania z przedstawicielami Skierniewickiego Bractwa Piwnego. Dzięki temu spotkaniu mogliśmy zobaczyć wiele miejsc związanych z piwowarstwem skierniewickim i znacznie poszerzyć nasza wiedzę na ten temat.
Przede wszystkim Kolegom ze Skierniewickiego Bractwa Piwnego należą się podziękowania za poświęcony nam czas i zaangażowanie w przygotowanie wycieczki. Wspólne sobotnie spotkanie (12.02.2005) rozpoczęliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie do końca lutego czynna jest wystawa „Władysław Strakacz. Przemysłowiec skierniewicki”. (O samej wystawie piszemy w osobnym artykule).
Kolejnym punktem ważnym dla skierniewickiego piwowarstwa jest Strobów, oddalona o kilka kilometrów od Skierniewic dawna posiadłość ziemska Władysława Strakacza. W Strobowie właściciel skierniewickiego browaru osiadł tuż po ślubie z Michaliną Mankielewiczówną (1907). Porównując zachowane zdjęcia i obrazy przedstawiające posiadłość, wydaje się, że dworek pozostał w zasadzie nienaruszony. Obecnie mieści się w nim dom dziecka. Jednym z budynków gospodarczych majątku w Strobowie była wieża, która w tej chwili pozbawiona jest swojej najwyższej kondygnacji.
Poza majątkiem w Strobowie posiadał Władysław Strakacz dom w centrum Skierniewic. Dom ten do dziś stoi nieopodal dawnego browaru, na którego fundamentach i piwnicach powstał dom kultury. Fragment jednej z piwnic zajmuje agencja reklamowa Estet, prowadzona przez Zbyszka Gradowskiego, przewodzącego kamratom, jak nazywają siebie członkowie Skierniewickiego Bractwa Piwnego. W tej właśnie siedzibie – w piwnicach dawnego Browaru Parowego – przechowywane są prawdziwe skarby związane z osobą Władysława Strakacza. Jednym z nich jest zagadkowe śmigło. Jedną z pasji Władysława Strakacza było lotnictwo, posiadał on własny samolot. Ponieważ śmigło znalezione zostało na terenie nieczynnego już browaru, wiele wskazywało, iż pochodzi ono właśnie z aeroplanu Strakacza. Jednak z informacji dostarczonych przez mieszkającego w Kanadzie wnuka skierniewickiego przemysłowca wynika, że latał Strakacz samolotem zupełnie innego typu. Stąd dla miłośników lokalnej historii śmigło stanowi nie lada zagadkę.
Poza śmigłem w siedzibie agencji obejrzeć mogliśmy liczne dokumenty związane z próbami ratowania historii. Przede wszystkim kolekcje zdjęć z kilkudziesięciu ostatnich lat, kiedy browar popadał w ruinę, aż w końcu jego miejsce zajął dom kultury. Oprócz tego – wiele współczesnych druków ulotnych, jak pocztówki będące reprintami historycznych wydawnictw czy zaproszenia na wystawy. Pierwszą ekspozycję poświęconą browarowi w Skierniewicach przygotowano już w 1991 roku. Zbyszek Gradowski pieczołowicie przechowuje dokumentacje tego i kolejnych przedsięwzięć związanych z piwowarstwem skierniewickim.
Jedną z inicjatyw ludzi związanych ze Skierniewickim Bractwem Piwnym był wniosek do Rady Miejskiej o nadanie imienia Władysława Strakacza skwerowi przed dawnym domem właściciela browaru. Jak dotąd nie udało się zaleźć poparcia dla tego pomysłu.
Kolejnym, realizowanym właśnie projektem, jest stworzenie internetowej witryny Skierniewickiego Bractwa piwnego. Będą tam prezentowane wszelkie informacje na temat Władysława Strakacza, jego browaru, pamiątek, jakie udało się ocalić lub odnaleźć.
W trakcie spotkania w Skierniewicach postanowiliśmy wspólnie odwiedzić pobliską miejscowość Dębową Górę. W 1992 roku założono tam browar Fronia. Browar został zamknięty w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Trudno w tej chwili ustalić dokładną datę, na teren obiektu nie zostaliśmy wpuszczeni, nie udało się też porozmawiać o krótkiej historii browaru Fronia. Obecnie pozostałości po tym browarze sprawiają bardzo przygnębiające wrażenie, bardziej przypominają zaniedbane gospodarstwo rolne, niż browar, choćby nieczynny. Jedyną pozostałością jest stojąca w krzakach tablica reklamowa dawnego browaru.

Bractwo Piwne