Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Duże inwestycje w Tyskim Browarze Książęcym

22.11.2006

Tyski Browar Książęcy chce w przyszłym roku znacznie zwiększyć produkcję piwa. Jednym z powodów są młodzi emigranci, którzy wyjechali do Anglii czy Irlandii i chcą tam pić... tyskie z pianką.

Wiosną przyszłego roku w tyskim browarze, należącym do Kompanii Piwowarskiej (grupa SABMiller), zakończy się budowa nowej warzelni, rozlewni oraz zbiorników fermentacyjnych. To jedna z największych inwestycji w Tychach od lat. Pochłonie 185 mln zł, a zakład z miejsca stanie się największym europejskim browarem należącym do grupy SABMiller.

W przyszłym roku Tyski Browar Książęcy będzie zdolny wyprodukować 6,5 mln hektolitrów piwa rocznie (za dwa lata 8 mln hl), o milion więcej niż obecnie. Szefowie KP są jednak przekonani, że inwestycja się opłaci. Szacują, że w najbliższym czasie sprzedaż złocistego napoju będzie rosnąć, szczególnie piwa puszkowego.

- Polacy mniej cenią sobie piwo w butelkach - przyznaje Paweł Kwiatkowski, rzecznik prasowy Kompanii Piwowarskiej. Dodaje, że w lutym 2007 roku browar uruchomi w Tychach nową rozlewnię piwa w puszkach, która będzie pracować z szybkością 100 tys. puszek na godzinę.

Inwestycje w Tychach wiążą się również z rosnącym eksportem, który do tej pory stanowił śladową ilość produkcji. W 2005 roku Kompania Piwowarska wyeksportowała zaledwie 70 tys. hl piwa, ale w tym roku jest to już 120 tys. hl. Okazuje się, że tyskie piją chętnie młodzi emigranci, którzy wyjechali z Polski do Anglii, Irlandii czy Niemiec. Szukają go w tamtejszych pubach i sklepach.

Rozbudowa browaru jest częścią trzyletniego programu inwestycyjnego realizowanego od 2005 roku we wszystkich browarach należących do Kompanii Piwowarskiej: w Tychach, Poznaniu oraz w Białymstoku. Dziś Kompania może wyprodukować 12,5 mln hl piwa rocznie, a po rozbudowie będzie to 15 mln hl.

Kompania Piwowarska jest częścią SABMiller, jednego z największych na świecie producentów piwa. Produkuje m.in. takie marki, jak: Tyskie, Żubr, Lech czy Dębowe Mocne.

Kompania powstała w 1999 roku w wyniku fuzji Tyskich Browarów Książęcych oraz Lech Browary Wielkopolski. W 2003 roku firma kupiła browar Dojlidy w Białymstoku. W zeszłym roku KP zarobiła na czysto 570 mln zł.
 

Gazeta Wyborcza

 

Tomasz Głogowski