Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Czy Palestyńczycy wypiją piwo Hamas?

01.06.2006

Palestyński browar wprowadził na rynek piwo pod nazwą Hamas, przeznaczone dla muzułmanów. Choć napój nie zawiera alkoholu, nie wiadomo, czy piwa nie będą musieli wypić ci, co je nawarzyli.
Sukces Hamasu w wyborach do palestyńskiego parlamentu, od którego minęło już prawie pół roku, postanowili wykorzystać spece od marketingu. Jedyny działający na terenie Palestyny browar – Taybeh Brewing Company – wprowadził właśnie na rynek piwo pod nazwą Hamas. – Wyniki sprzedaży partii sondażowej piwa Hamas są bardzo obiecujące – twierdzi właściciel browaru Nadim Khoury.

Ponieważ Palestyńczycy w olbrzymiej większości są muzułmanami i do tej pory piwa nie pili (zabrania tego Koran), napój produkowany w browarze Khoury’ego nie zawiera alkoholu. Ewentualne resztki oporów przywiązanych do wiary i tradycji potencjalnych klientów ma przełamać nazwa, jednoznacznie kojarząca się z rządzącym ugrupowaniem, a skojarzenie to ma jeszcze wzmocnić kolor etykiety – zie-lony jak flaga Hamasu.

Piwo jest sprzedawane w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu. Dotychczas Khoury nie mógł tam dostarczać swoich produktów, ponieważ uniemożliwiały mu to radykalne grupy islamistów. – Nie zamierzam mojego piwa przemycać. Wierzę, że mam prawo je sprzedawać – mówi właściciel browaru. – Dotychczas mój browar produkował tylko piwo alkoholowe i sprzedawał je głównie w Niemczech, Anglii i Izraelu. Ale czasy się zmieniają i musimy wychodzić im naprzeciw – dodaje.

Optymizm Khoury’ego może być wystawiony na ciężką próbę. Muhammad Abu T'eir z Hamasu, pracujący nad projektami ustaw, uważa, że islam zabrania picia każdego piwa, nawet bezalkoholowego. – Nigdy nie wypiłbym niczego, co nosi taką nazwę – podkreśla Abu T'ei.

Nadim Khoury wraz z bratem Davidem założyli swój browar w 1995 roku, po 20-letnim pobycie w Stanach Zjednoczonych. Ich pierwsze piwo – Taybeh Golden Pilsner – do tej pory jest popularne na rynku. – Za każdym razem, kiedy sprzedajemy butelkę piwa, przyczyniamy się do budowy państwa palestyńskiego i wzrostu jego potencjału ekonomicznego – twierdzą bracia Khoury.


Życie Warszawy

MG