O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Śladami łódzkich browarów – wycieczka

08.10.2013
Śladami łódzkich browarów – wycieczka Śladami łódzkich browarów – wycieczka

Około 100 osób wzięło udział w niedzielnym (06.10.2013) spacerze śladami łódzkich browarów. Spacer obejmował północną część Łodzi. Przewodnikiem prowadzącym wycieczkę i opowiadającym o historii łódzkich browarów był Piotr Tomczyk. W wycieczce brali udział także członkowie Bractwa Piwnego.

Wycieczka ruszyła z ulicy Sędziowskiej przy parku Andrzeja Struga. W tym miejscu uczestnicy mogli zobaczyć pozostałości browaru Ludwika Anstadta, park - należący niegdyś do browaru i niszczejącą willę właścicieli. Piotr Tomczyk wspomniał także o browarze Teodora Salina, przy ulicy Hipotecznej.

Kolejnym punktem spaceru było przypuszczalne miejsce lokalizacji browaru „Thomas” Adolfa Gustawa Thomasa, przy Zgierskiej 73. Browar najprawdopodobniej usytuowany był na granicy obecnych działek - między biurowcem Instytutu Przemysłu Skórzanego a Urzędem Stanu Cywilnego.

Następnym ważnym w historii łódzkiego browarnictwa miejscem jest park Staromiejski. W obszarze między obecnymi ulicami Zachodnią, Ogrodową i ciągiem Nowomiejska/Zgierska przez kilkadziesiąt lat, w połowie XIX wieku, funkcjonowało kilka browarów kilku właścicieli. Podczas przystanku w parku Piotr Tomczyk omówił okres od roku 1826, kiedy to powstał browar Karola Bogumiła Saengera, późniejszy browar Konstadta, mowa była także o browarze Antoniego Bittdorffa, późniejszym zakładzie braci Hermana i Ryszarda Gehligów. Pozostałością tego ostatniego browaru może być wzniesienie na terenie parku Staromiejskiego, w pobliżu skrzyżowania Zachodniej i Ogrodowej.

Browar Karola Gottloba Anstadta, jedyny działający współcześnie zakład, uczestnicy wycieczki oglądali od strony ulicy Północnej i Pomorskiej. Po drodze Piotr Tomczyk oprowadzał po parku hele nowskim, należącym niegdyś do browaru. W parku do dziś zachowało się wiele śladów świetności, m. in. słynna grota, będąca przez wiele lat znakiem firmowym browaru.

Podczas spaceru Piotr Tomczyk wiele czasu poświęcał także miejscom historycznie związanym ze sprzedażą piwa. Mowa była o restauracjach, traktierniach czy wyszynkach. Wycieczka zakończyła się w pubie Piwoteka Narodowa przy ulicy 6 Sierpnia.

Kolejną okazją do poznania „na żywo” historii łódzkiego browarnictwa będą spacery w ramach odbywającego się w Łodzi Offbeer Festiwal (26 i 27 października 2013). Współorganizatorem tego wydarzenia jest Bractwo Piwne.