O piwie

Historie piwne



« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Powstaje trójwymiarowy film o historii tyskiego browaru

28.07.2004

W Tychach i Pszczynie powstaje pierwszy w Polsce trójwymiarowy film kręcony w technice 3D. 20-minutowy film będzie można jesienią zobaczyć w muzeum znajdującym się na terenie Tyskich Browarów Książęcych.
Ekipa filmowa zawitała wczoraj do Pszczyny, aby sfilmować, jak księżna Daisy przechadza się po pałacowych wnętrzach, spaceruje po dziedzińcu i pływa łódką po ogrodowych stawach. Choć film będzie trwał tylko 20 minut, reżyser Mariusz Grzegorzek zwracał uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Tylko jedną scenę - jak księżna układa ogromne róże w pałacowych wazonach - próbowano kilkadziesiąt razy. - Uwaga koncentracja! Stop, stop. Patrycja... Nie zauważyłaś księżnej, nie zauważyłaś księżnej! - pokrzykiwał reżyser. - Proszę wywalić te gladiole i przesunąć róże - instruował.

Filmowa Daisy, czyli Monika Badowska, aktorka Teatru im. Jaracza w Łodzi, przyjmowała te uwagi ze spokojem. - Cała sztuka to skoncentrować się na te kilka sekund, gdy pracuje kamera - mówi z uśmiechem.

To pierwszy w Polsce film kręcony w trójwymiarowej technice 3D. Dlatego na planie przez cały czas pracuje nie jedna, a dwie kamery. - Jedna kręci dla lewego oka, druga dla prawego. Podczas projekcji filmu widzowie będą musieli założyć specjalne okulary - wyjaśnia Radosław Poraj-Różecki, producent filmu.

Zdjęcia do filmu, który nosi roboczy tytuł "Historia Tyskiego Browaru", oprócz Pszczyny kręcono już w warzelni browaru i kieleckim skansenie. Do udziału w filmie zaangażowano 50-osobową ekipę techniczną, kilkunastu profesjonalnych aktorów i ponad 400 statystów. Przed filmowcami jeszcze najtrudniejsze zadanie. W sobotę sfilmują przyjazd pierwszego pociągu do browaru. Na planie będzie pracować ok. 150 statystów. Za godzinę zarobią 50 zł.

Gazeta Wyborcza

Tomasz Głogowski