O piwie

Historie piwne



« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Powstaje trójwymiarowy film o historii piwa i browaru

28.07.2004

Pierwszy w Polsce fabularyzowany film dokumentalny, realizowany w trójwymiarze, czyli technologii stereoskopowej, powstaje w Pszczynie i Tychach.
Od jesieni będzie można oglądać go w Tyskim Muzeum Piwowarstwa, także pierwszym takim w Polsce. Film opowie historię piwa, browaru i regionu.

"To pierwsza taka produkcja w Polsce. Wcześniej realizowane w trójwymiarze filmy opierały się na animacji komputerowej. Teraz po raz pierwszy w tej technologii tworzymy film dokumentalny z minifabułą; występuje w nim kilkunastu zawodowych aktorów z Wrocławia, Łodzi i Warszawy oraz ok. 400 statystów" - powiedział w środę PAP producent filmu, Radosław Poraj-Różecki.

Film, nad którym pracuje ok. 50-osobowa ekipa, potrwa około 20 minut. Jego scenarzystą i reżyserem jest Mariusz Grzegorzek. Zdjęcia realizowane są w browarze w Tychach, którego historię opowiada film, w pałacu w Pszczynie, należącym w przeszłości do rodziny właścicieli browaru, oraz w skansenie w Tokarni na Kielecczyźnie, gdzie kręcono sceny o początkach piwa.

Film opowie o sięgającej XVI wieku historii tyskiego browaru, ale także o Ziemi Pszczyńskiej i władającej nią rodzinie książęcej. Z badań historyków wynika, że wzniesiony staraniem Henryka Anzelma Promnitza tyski browar warzył piwo już w 1613 roku, a powstać musiał po roku 1593. Dopiero jednak za panowania Zygfryda II Promnitza ujęto browar w zapiskach urbarza z 1629 roku i ten rok uznaje się symbolicznie za początek piwowarstwa w Tychach.

"To film o browarze i piwie, ale także o historii tego regionu; np. nakręciliśmy już scenę wkroczenia do browaru Armii Czerwonej. Pojawiają się też autentyczne postaci historyczne, jak książę pszczyński Jan Henryk XI, a także Jan Henryk XV Hochberg i jego żona księżna Daisy" - powiedział Poraj-Różecki.

W rolę księcia Jana Henryka XI wcielił się aktor Teatru Starego we Wrocławiu Edwin Petrykat. Jan Henryk XI przyczynił się do otwarcia wielu zakładów przemysłowych, zakładał stadniny, wspierał budownictwo i należał do entuzjastów ekspansji kolonialnej Niemiec.

W środę w pałacu w Pszczynie kręcono sceny z udziałem księżnej Daisy, w rolę której wcieliła się aktorka ziemi cieszyńskiej Monika Badowska. Legendarna księżna - z powodu niezwykłej urody zwana właśnie Daisy, czyli Stokrotką - w latach 1891-1923 była żoną właściciela majątków w Pszczynie i Książu, Jana Henryka XV Hochberga.

W sobotę filmowany będzie wjazd do browaru pierwszego parowozu. W końcu XIX wieku browar zbudował bocznicę kolejową do dworca w Tychach, po której odbywał się transport wagonów z piwem; początkowo za pomocą koni. Wielkim świętem było sprowadzenie pierwszego parowozu; grała browarniana orkiestra dęta, a parowóz poświęcił ksiądz. W niedzielę kręcone będą sceny festynu w pobliżu browaru.

Tyskie Muzeum Piwowarstwa, gdzie będzie można oglądać powstający właśnie film, zostanie otwarte na przełomie października i listopada. Będzie mieścić się w odnowionym budynku kościoła ewangelickiego z 1902 roku, na terenie tyskiego browaru. Muzeum zgromadzi m.in. eksponaty dotyczące tradycji i historii Tyskich Browarów Książęcych, sztuki warzenia piwa oraz Tyskiego Bractwa Piwnego. Muzeum to wspólne przedsięwzięcie Kompanii Piwowarskiej SA i tyskiego samorządu.

onet.pl

PAP, LW