Historie piwne
Muzeum w Leżajsku pokaże historię browarnictwa
Wczoraj radni powiatowi podjęli decyzję o jego utworzeniu.
Do końca listopada starostwo powiatowe musi się uporać z umeblowaniem wszystkich czterech budynków dworu. Jedną z trzech oficyn zajmie ekspozycja dotycząca browarnictwa. Druga służyć ma pracownikom muzeum. W trzeciej ma się mieścić Galeria Sztuki Nieprofesjonalnej.
Dawne życie mieszkańców
W czwartym i zarazem głównym budynku będzie stała ekspozycja związana z ziemią leżajską.
- Stworzenie jej zajmie nam, co najmniej dwa lata - wyjaśnia Andrzej Chmura, pełnomocnik leżajskiego starosty ds. muzeum.
W planie ekspozycja ma się dzielić na archeologiczną, etnograficzną i sztuki. Dzięki niej zwiedzający muzeum zapoznają się z kulturą, tradycją, życiem codziennym mieszkańców, okresami wojen i walk niepodległościowych oraz przemianami społeczno-gospodarczymi.
Liczymy na tłumy zwiedzających
Ze wstępnych szacunków wynika, że muzeum ma rocznie zwiedzać ok. 5 tys. turystów. Zatrudnienie ma tu znaleźć 12 osób. Do końca roku ma być wybrany jego dyrektor. Rocznie na utrzymanie będzie potrzebny ok. 1 mln zł.
Musimy znaleźć pieniądze
Już teraz władze starostwa powiatowego szukają pieniędzy.
- Sami nie udźwigniemy kosztów. Staramy się o dotacje od przedsiębiorstw, które mogłyby wspomóc działalność kulturalną - tłumaczy Chmura.
Z przyszłorocznego budżetu powiat ma przeznaczyć na ten cel 200 tys. zł. Pomoc finansową na razie zadeklarowały miasto Leżajsk i gmina Grodzisko Dolne.
Małgorzata Motor, Nowiny24.pl