O piwie

Historie piwne« poprzedni  |  powrót do listy  | 

Browar: naukowcy przy piwie mówili o historii

24.05.2004

Nie zważając na przenikliwe zimno, członkowie Czestochowskiego Towarzystwa Naukowego zasiedli w poniedziałek przy ul. Mielczarskiego w piwnym ogródku browaru Kmicic. Prof. Dariusz Złotowski z WSP opowiedział historię fabryki.
Zamierzano też ją zwiedzić - a zwłaszcza uratowaną przed wyburzeniem m.in. dzięki kampanii "Gazety" słodownię z 1829 roku z piwnicą o przepięknych kolebkowymi stropach. Niestety, nie udało się: mimo uzgodnień nikt z dyrekcji nie pojawił się w ogródku, choć obiecane darmowe piwo było.

Ile lat ma częstochowski browar, dokładnie nie wiadomo. Powstał - według różnych źródeł - w 1840 lub 1830 roku. Jeśli przyjąć tę drugą datę, byłby szóstym pod względem wieku w kongresówce. Największe inwestycje przeprowadzono w zakładzie przy ul. Ogrodowej na początku XX wieku oraz w czasie II wojny światowej. - To drugie było dla mnie największym zaskoczeniem - mówi prof. Złotowski, który napisał historię browaru (dotąd nie wydaną).

Dziś fabryka znajduje się w rękach prywatnych i zalicza się do mniejszych w kraju. Może produkować 120 tys. hektolitrów rocznie (tacy potentaci jak Lech czy Tyskie wytwarzają po kilka milionów). Najbardziej znaną marką częstochowskiego piwa jest Kmicic, produkowany jest też mocniejszy Bohun. Zakład zarejestrował też znak towarowy piwa cytrynowego Fizz, które w tej chwili nie powstaje.

Gazeta Wyborcza

th