O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - №13.C

17.02.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - №13.C AMATOR PIWA PREZENTUJE - №13.C

ALK.5,6%. Ninkasi to nie jest żadne japońskie piwo. Ninkasi to nowy polski browar kontraktowy, który w styczniu wydał na świat swoje pierwsze dziecko. Skąd taka nazwa? Ninkasi to sumeryjska bogini piwa i wina, opiekunka piwowarów, więc jest to kolejny po Olimpie browar zainspirowany mitologią. Za tym projektem stoi małżeństwo z Warszawy – Monika i Marcin Ladra, którzy swoje wyroby postanowili warzyć w browarze restauracyjnym Kowal w Koszalinie. Wydaje wam się, że literki i cyfry, tworzące nazwę piwa są trochę bez sensu? Nic bardziej mylnego – 13.C to zapis stylu piwa według klasyfikacji BJCP, a № to skrót od angielskiego słowa number.

№13.C to oczywiście stout owsiany (oatmeal stout) z dodatkiem jęczmienia prażonego i płatków owsianych rzecz jasna.
Piwo posiada niemal idealnie czarny odcień. Wieńczy go niezbyt wysoka piana koloru jasno brązowego. Zbudowana jest ona ze średniej wielkości pęcherzy, niestety cechuje ją niezmiernie krótka żywotność. Przyznać muszę, że dosyć słaba ta prezencja.
Nasycenie CO2 jest bardzo skąpe, zdecydowanie poniżej średniej.
Średnio intensywny zapach oferuje głównie nuty słodkiej czekolady, odrobiny kawy z mlekiem oraz nieco mokrego kartonu i kwasku. W tle nieznaczne cienie ciemnych słodów. Paloności jako takiej, to ja tu nie wyczułem. Oj, nie tego się spodziewałem po stoucie owsianym.


Smak to zestawienie umiarkowanie słodkiej czekolady, łagodnej kawy z mlekiem oraz nad wyraz sporej kwaskowatości, która swoim ogromem przykrywa słabą, wręcz symboliczną i ulotną goryczkę. Co jakiś czas przewija się także łagodna nuta ciemnych słodów o lekko palonym zabarwieniu. W tle minimalne popiołowe akcenty.
Całość jest zdecydowanie wytrawna, cierpka i nadmiernie kwaskowa. Słodycz znikoma, podobnie jak popiołowa goryczka. Pełnia co najwyżej średnia, wyraźnie brakuje tu głębi, aksamitności i kremowości, które powinny zaoferować płatki owsiane. Mam nieodparte wrażenie picia rozwodnionej kawy z mlekiem i kwaskiem cytrynowym, co ujemnie rzutuje na pijalność tego trunku.
Dziwne to piwo. Z pewnością dość znacznie odbiega od wzorca jakim jest oatmeal stout. Raczej bliżej mu do dry stoutu, aczkolwiek posiada również niewielkie cechy milk stoutu. Taka zagwozdka!
OCENA: 6/10
CENA: 7.90ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR NINKASI//MINIBROWAR KOWAL

Piwu cześć!
Amator Piwa