O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - ŻYWIEC MARCOWE

14.03.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - ŻYWIEC MARCOWE AMATOR PIWA PREZENTUJE - ŻYWIEC MARCOWE

ALK.5,4%. Piwna rewolucja zatacza coraz szersze kręgi, co niewątpliwie dostrzegły tak piętnowane (przynajmniej przez blogerów) koncerny. Kompania Piwowarska ma swoją Kolekcję Specjalności, Carslberg Polska Piwa Sezonowe, natomiast Grupa Żywiec chyba wypada najbardziej blado, jeśli chodzi o jakieś piwne innowacje. Radlery i jednorazowy, sezonowy Grand Champion to zdecydowanie za mało, by dotrzeć do bardziej wymagających klientów. Na początku marca jednak coś drgnęło .Wicelider rynku puścił w obieg trzy nowe piwa (w sumie dwa, bo bock już był). Są nimi Marcowe (märzen), Bock (koźlak) i Białe (witbier). Cała sprawa odbiła się szerokim echem już na długo przed premierą, ach te internety... Bowiem najwięcej kontrowersji i pytań wzbudził witbier. Jak to? Wielki komercyjny moloch zrobił wita? Przecież to niemożliwe!

W rzeczywistości sprawa jest nieco bardziej skomplikowana niż początkowo sądzono. Pomijając, czy jest to prawdziwy witbier, czy nie, wszystkie trzy piwa to jak na razie edycje limitowane. Natomiast od połowy kwietnia konsumenci na stronce internetowej GŻ będą mogli oddawać swe głosy, decydując w ten sposób, które piwo pozostanie w sprzedaży na stałe. Sprytne nie?
Cały ten pomysł wydaje się być dobrze przemyślany, bardzo mi się podoba i z pewnością dołożę swoją cegiełkę, przy wyborze najlepszego piwa. Mam tylko nadzieję, że nie będzie to wybór między kiepskim, przeciętnym i tragicznym piwem. A propos piwa, na pierwszy ogień idzie Marcowe.


Barwa – bardzo ładna, klarowna, bursztynowa lub jak kto woli jasno miedziana.
Piana – biała, wysoka, puszysta, grubo ziarnista, o przeciętnym czasie opadania, pozostawia niewielkie zacieki na szkle.
Nasycenie – średnie w stronę wysokiego, drobne i lekko szczypiące, jak dla mnie może być.
Zapach – dość intensywny, wybitnie słodowy, w tle lekkie zbożowe i chlebowe akcenty oraz wyraźny mokry karton. Chmielu praktycznie nie czuć.
Smak – dosyć słodki i mocno słodowy, nieco karmelowy. W tle odrobina chlebka i lekka, całkiem przyjemna goryczka. Całość trochę przyciężkawa jak na ten ekstrakt.
Odczucie w ustach – odpowiednia treściwość, pełnia oraz pijalność na przeciętnym poziomie. Trochę męczy nadmierna słodowa słodycz i brak balansu.

Żywiec Marcowe z pewnością nie jest kwintesencją sztuki piwowarskiej. Trochę brakuje mi tu bardziej gorzkich klimatów, które skontrowałyby jednowymiarową słodowość piwa. Przede wszystkim jest ono za słodkie i zbyt opornie się je pije. Brak odpowiedniego balansu powoduje, że piwo staje się za bardzo jednowymiarowe i kojarzy się po części z koncernowymi strong lagerami. Jest potencjał, ale do ideału daleka droga.
OCENA: 6/10
CENA: 3.49ZŁ (Stacja Paliw BP)
GRUPA ŻYWIEC

Piwu cześć!
Amator Piwa