O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - ZUES

15.07.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - ZUES AMATOR PIWA PREZENTUJE - ZUES

ALK.7,5%. Browar Olimp po fenomenalnym i genialnym Hadesie zaprezentował światu swoje Imperial IPA, przez niektórych producentów nazywane Double IPA. Zwał, jak zwał, chodzi o to, że jest to takie mocniejsze, przeważnie jeszcze mocniej chmielone India Pale Ale. IPA „na sterydach” to chyba najbardziej trafne określenie. Woltaż już znacie, ekstrakt 17.5%, IBU 80. Całkiem sporo, ale nie są to jakieś powalające parametry jak na ten styl, wystarczy przypomnień sobie choćby Crazy Mike’a z AleBrowaru.

Pan Olimpu został przyprawiony nową odmianą chmielu Equinox, poza nią mamy tu jeszcze Topaz, Chinook, Cascade oraz rzecz jasna Zeus.
Dobrze zaprojektowana i wykonana etykieta jest mocną stroną tego piwa. Cechuje ją skromność i perfekcyjność zarazem, na kontrze w miarę ciekawa opowiastka o tytułowym Zeusie. Spokojnie można dać pięć z plusem.
Kremowa piana jest bardzo obfita, średnio ziarnista, a przy tym niebywale trwała. Poza tym genialnie oblepia ścianki. Kolejna piątka z plusem.
Ciemno bursztynowe piwo zostało dość przeciętnie wysycone bąbelkami CO2. Aczkolwiek moim zdaniem nasycenie nie wykracza poza normę przyjęta dla tego stylu.


Zapach jest przepiękny – amerykańskie chmiele naprawdę robią robotę. Mamy tu prawdziwą owocową bombę, z tropikami na czele. Dalej napotykamy na swej drodze orzeźwiające cytrusy, całkiem sporo żywicznych akcentów oraz trochę igieł sosnowych i trawiastych aspektów. Dopiero pod koniec całej stawki występuje niezbyt mocna nuta słodowa oraz minimalny karmel. Przez tło przewija się co jakiś czas skórka od chleba. Aromat jest bardzo intensywny i świetnie rozbudowany. Nie może być inaczej – kolejna piąteczka ;)
W smaku jest bardzo podobnie. Dominują wyraźne owoce tropikalne, głównie mango, marakuja, granat oraz liczi. Tuż za nimi egzystuje dojrzały grejpfrut i w mniejszym stężeniu również inne cytrusy. Słodowa podbudowa jest silniejsza aniżeli w zapachu, karmel także jakby przybrał na sile. Nie sposób tu także nie zauważyć śladów żywicy, chmielu i lasu, które dominują głównie w posmaku. W tle i na finiszu potężna dawka chmielowej, dość szlachetnej goryczki, która chwilami przechodzi w ziołowo-grejpfrutowe klimaty. Może i nie jest ona tępa, ale dosyć zalega na podniebieniu. W końcu 80 IBU to już nie są żarty.
Zeus to bardzo porządne piwo, pełne w smaku i w miarę treściwe, chociaż chyba bardziej można je nazwać półwytrawnym. Aromat niemalże urywa nosa, smak wcale nie pozostaje mu dłużny. Swoje trzy grosze dorzuca również piana i niebywała goryczka, którą z pewnością zapamiętam na długo.
Brawo Browar Olimp! Po serii dość przeciętnych napitków mamy drugie już świetne i nietuzinkowe piwo. Powodzenia i być może do zobaczenia niebawem w Wąsoszu :p
OCENA: 9/10
CENA: 8.30ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR OLIMP//BROWAR ZODIAK

Piwu cześć!
Amator Piwa