O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - WESOŁYCH ŚWIĄT

06.01.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - WESOŁYCH ŚWIĄT AMATOR PIWA PREZENTUJE - WESOŁYCH ŚWIĄT

ALK.6,5%. Co prawda Święta Bożego Narodzenia już za nami, ale ja mam jeszcze w zanadrzu jedno piwo wybitnie dedykowane na ten okres. Wiem, że czar Świąt już dawno prysł, ale przecież choinki to chyba jeszcze macie w domach? Przynajmniej powinniście mieć. Browar Gościszewo wprawił nie jednego piwosza w niemałe osłupienie, wypuszczając kilka dni przed Świętami owy ciemny specjał, który w składzie oferuje aż trzy rodzaje słodu (jęczmienny, pszeniczny i żytni!) oraz przyprawy w postaci cynamonu, wanilii oraz gałki muszkatałowej.

Już sama nazwa nie pozostawia żadnych złudzeń z czym mamy do czynienia.
A tak przy okazji.... dwa lata temu Browar Pinta wypuścił na Święta piwo o identycznej nazwie. Po jakimś czasie jednak nazwę zmieniono na Dobry Wieczór.
Może zacznę trochę nietypowo, bo od etykiety, która jest bardzo urzekająca. Ta czerwona barwa, renifery, mikołaj, śnieg i choinki są po prostu genialne. Iście świąteczny charakter.
Po przelaniu do szklanki beżowa piana była bardzo kiepskiej jakości – niska, drobno ziarnista, w oka mgnieniu przestała w ogóle istnieć.
Początkowo piwo wydawało mi się nieprzejrzyście czarne, jednak po wnikliwej analizie okazuje się, że jest ono ciemno brunatne, niemalże czarne.
Zapach poezja – niezbyt nachalny duet waniliowo-cynamonowy wydaje się idealnie współgrać z ciemnym palonym słodem, karmelem, słodką czekoladą i niuansami chleba razowego ze słonecznikiem. Z tła wyraźnie przebija lekko pikantna nutka gałki muszkatałowej. Sumarycznie bardziej przypomina mi to zapach jakiejś coca-coli z przyprawami niż piernika, ale kupuję to!


W smaku nie jest słodko, jest raczej umiarkowanie kwaskowo i przyprawowo. Tu na pierwszy plan wysuwa się karmel i gałka muszkatałowa, które otoczone zostały przez ciemne, lekko opiekane słody, odrobinę cynamonu oraz czekoladopodobne klimaty. Waniliowa kremowość obecna jest na samym końcu i to dopiero po ogrzaniu. Goryczka jest bardzo niska, wręcz symboliczna, lekko palona.
Wesołych Świąt to bardzo dziwny trunek, które oferuje nieznane mi dotąd klimaty świąteczne. Wyraźna obecność gałki muszkatałowej dodaje niemałej pikanterii temu piwu. Poza tym panuje tu idealny balans pomiędzy kwaskową słodowością, paloną goryczką oraz karmelowo-czekoladową słodyczą.
Specjał z Gościszewa posiada przeciętną treściwość, natomiast pełnię oceniam nader wysoko. Pijalność również nie pozostawia złudzeń i jest na stosunkowo wysokim poziomie.
Moim zdaniem piwo nieźle wpisuje się w klimat Bożonarodzeniowy i mimo swojej dość wyraźnej odrębności i specyficzności spełnia swoje zadanie.
OCENA: 7/10
CENA: 5.40ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR GOŚCISZEWO

Piwu cześć!
Amator Piwa