O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - WARMIŃSKIE REWOLUCJE

03.09.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - WARMIŃSKIE REWOLUCJE AMATOR PIWA PREZENTUJE - WARMIŃSKIE REWOLUCJE

ALK.5,2%. Browar Kormoran już od jakiegoś czasu jest wyróżniającym się podmiotem wśród tzw. browarów regionalnych. Szczególnie seria Podróże Kormorana wywołuje szybsze bicie mojej pikawy. Niestety na nowe przygody ‘kormoranowego podróżnika’ musimy jeszcze trochę poczekać, więc dzisiaj nie o tym. Warmińskie Rewolucje to najnowszy wynalazek olsztyńskiego browaru i wbrew pozorom nie jest to jakiś frykas typu Wit, czy RIS, wręcz przeciwnie – jasny, niefiltrowany lager.

Cały myk jednak polega na tym, że jest to piwo, w którym zastosowano „odwrotne chmielenie”. Odwrotne niż w piwie Olsztyńskim, które znika tym samym z rynku. Na goryczkę poszła aromatyczna Sybilla, a na aromat goryczkowa Marynka. Ot i cała rewolucyja! To się napracował ten piwowar!
A tak na poważnie jest to stare Olsztyńskie, tyle tylko, że chmiele zamieniły się rolami oraz dodatkowo zastosowano chmielenie na zimno. Zobaczmy zatem jak smakuje ta rewolucja.
Piwo pieni się całkiem przyzwoicie. Piana jest dość wysoka, puszysta i trwała. Składa się z mieszanej wielkości pęcherzy i tworzy cudowne firany na szkle.
Drobne, średniej intensywności wysycenie doskonale pasuje do charakteru tego mętnego, złocistego napitku.


Zapach jest trochę mało intensywny, ale w sumie kufel to nie to samo co snifter. Mimo wszystko wyczuwam tu sporo przyjemnych owocowych klimatów, głównie świeżych cytrusów i ananasa. Na drugim planie spotykamy wyraźne nuty trawiastego chmielu. Dopiero głęboko w tle pojawia się delikatna słodowość o łagodnym biszkoptowo-ciasteczkowym profilu. Aromat naprawdę pierwsza liga!
Smak jest odpowiednio rześki i pełny w odbiorze. Lekko słodka podbudowa słodowa oraz odrobina herbatnikowych posmaków fajnie komponuje się tutaj z kwaskowymi niuansami i chmielowym zacięciem na finiszu. Do tego dochodzą nieznaczne echa cytrusów, trawy oraz ziół. W tle pobrzmiewa delikatna, szlachetna i subtelna chmielowa goryczka, która chyba mogłaby być nieco bardziej wyrazista i mocniejsza. Mimo to piwo pije się szybko i przyjemnie.
Warmińskie Rewolucje to nad wyraz udane piwo. Jedno z lepszych w swojej kategorii. Zniewalający jak na lagera aromat, bogaty i pełny smak, niepowtarzalna pijalność, świeżość, delikatność oraz niebagatelna przyjemność z picia.
To piwo jest po prostu smaczne. Gdyby tylko goryczka była ciut większa. No, ale nie wymagajmy cudów od tej biednej aromatycznej Sybilli.
OCENA: 8/10
CENA: 3.17ZŁ (Piwne Smaki)
BROWAR KORMORAN

Piwu cześć!
Amator Piwa