O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - URSA ROYZBAWIONY

23.10.2013
AMATOR PIWA PREZENTUJE - URSA ROYZBAWIONY AMATOR PIWA PREZENTUJE - URSA ROYZBAWIONY

ALK.4,2%. Ursa Maior w Uhercach Mineralnych to nie tylko browar. Całe te zabudowania noszą nazwę Domu Wielkiej Niedźwiedzicy, gdzie symboliczną niedźwiedzicą jest czasem nazywana Piwowarka Aga właśnie. Oprócz browaru jest tam sklep firmowy Esencja Karpat oraz Ursa Maior Hall - sala konferencyjno-wystawienniczo-imprezowa na 200 osób! Jak będę kiedyś w Bieszczadach to nie omieszkam tam zajrzeć.

Jak już zauważyliście drugim piwem od Agnieszki Łopaty jest piwo pszeniczne Royzbawiony. Skąd ta nazwa spytacie? Otóż Roy to imię psa (który widnieje na etykiecie) pilnującego, by żaden człowiek o niecnych zamiarach nie wdarł się niepostrzeżenie na teren obejścia tego całego kompleksu. Owy sabaka jest podobnoż bardzo rozbawiony, więcej chyba nie muszę wyjaśniać?
Rzeczony Hefeweizen nosi stylowe, pomarańczowo-żółte szaty i jest bajecznie mętny. Niestety piana pozostawia nieco do życzenia – fakt, że jest obfita, ale przy tym rzadka, iście grubo pęcherzykowa, szybko się rozrzedza i znika w zastraszającym tempie, jakby to był jakiś szampan, a nie piwo.
Wysycenie jest silne i grube, lekko szczypiące w język.


W zapachu silne słodowe ciało zostaje z czasem przełamywane przez sympatyczne bananowe akcenty, odrobinę drożdży oraz lekkie cytrusowe klimaty. W tle mamy także dość dużo goździka. Bardzo intensywny to aromat, wzorcowy jeśli chodzi i styl.
Smak jest gładki i przyjemny z wyraźnie zaznaczonymi cytrusami, lekką nutą goździka i drożdży. Na sąsiednim torze egzystuje umiarkowana słodowość oraz lekko słodkawe banany. Generalnie jest to powtórka z aromatu, ale za to jaka powtórka! Zarówno smak, jak i zapach to archetyp bawarskiego piwa pszenicznego. Znajdziemy tu wszystko, co powinno być w klasycznym hefeweizenie.
Podsumowując Royzbawiony to naprawdę zacne (nie mylić z tym z Żabki) i charakterne piwo. Bardzo intensywny aromat, spora pełnia, a zarazem lekkość i niebotyczna pijalność. Z jednej strony słodkie banany, z drugiej cytrusowy kwasek, który daje wspaniały kontrast. Tylko ta piana mogłaby być lepsza...
OCENA: 8/10
CENA: 7.50ZŁ (Skład Piwa)
BIESZCZADZKA WYTWÓRNIA PIWA/URSA MAIOR

Piwu cześć!
Amator Piwa