O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - URSA RENEGAT

06.04.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - URSA RENEGAT AMATOR PIWA PREZENTUJE - URSA RENEGAT

ALK.6%. Nadążyć za piwami Ursy, to tak jakby przebiec „setkę” poniżej 10 sekund. Bynajmniej dla mnie jest to raczej niemożliwe. Piwowarka Aga nie spoczywa na laurach - w pół roku oddać do użytku 11 piw to nie lada osiągnięcie, to chyba rekord naszej galaktyki! Oczywiście nie obyło się bez wpadek, ale póki co, Ursa Maior ma u mnie bardzo pozytywną opinię, nie licząc tej afery na fanpejdżu rzecz jasna. Trochę świadomie, a trochę z przymusu ominąłem ich dwa single hopy, aczkolwiek czytając neta widzę, że to chyba nawet lepiej. Nie mogłem sobie pozwolić na dalsze zaległości - Renegata kupiłem z wielkim zadowoleniem, bowiem Black IPA, tudzież zwany również jako Cascadian Dark Ale to jedno z moich najulubieńszych gatunków piw.

Swoją drogą ciekawe, czy producenci popularnego serialu z lat 90-tych z Lorenzo Lamasem w roli główniej odstąpili Ursie prawa autorskie do używania tej nazwy? ;>
Po przelaniu zastałem taki oto widok: kolor piwa ciemno brązowy, niemal czarny, dość wysoka, puszysta piana barwy ecru zbudowana jest z mieszanej wielkości pęcherzy, opada nader powściągliwie, tworząc przy tym niebywałe wzory na szkle.
Drobne i gładkie wysycenie sprzyja degustacji, praktycznie rzecz biorąc nie szczypie w podniebienie. Jest OK.
Idziemy dalej. W zapachu przyjemna moc lekko opiekanych słodów, łagodnej kawy i słodkiej czekolady fajnie komponuje się z rześką cytrusową nutą i odrobiną żywicy. W tle umiarkowana kwiatowość, słodkie owoce oraz śladowe ilości chmielu. Ładnie to pachnie, ale równowaga jest dość wyraźnie zachwiana w stronę „aromatów jasnych”, typowych dla IPA.


Smak jest niezwykle apetyczny. Pierwsze atakują nas lekko palone, słodowe klimaty oraz sporo kwaskowych cytrusów. Przy drugim uderzeniu czujemy odrobinę kawy z mlekiem, słodkiej czekolady i cienie chmielowe o lekko żywicznym zabarwieniu. Wszystko to zostało okraszone umiarkowanie mocną i gładką goryczką o kawowo-żywicznym charakterze. Całość bardzo dobrze zbalansowana i wyważona.
Renegat zaskoczył mnie swoją niebywałą pijalnością i wysoką głębią. Piwo jest średnio treściwe, pełne i gładkie w smaku. Ważnym elementem jest idealnie dopasowana goryczka, która jest ciekawym połączeniem nut „jasnych’ i „ciemnych”.
Bieszczadzka Wytwórnia Piwa po raz kolejny udowadnia, że potrafi zrobić smaczne i niebanalne piwo. Można by popracować nad aromatem, ale poza nim chyba wszystko jest tu na miejscu.
OCENA: 8/10
CENA: 8,20ZŁ (Skład Piwa)
BIESZCZADZKA WYTWÓRNIA PIWA/URSA MAIOR

Piwu cześć!
Amator Piwa