O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - URSA DOBRA KARMA

23.11.2013
AMATOR PIWA PREZENTUJE - URSA DOBRA KARMA AMATOR PIWA PREZENTUJE - URSA DOBRA KARMA

ALK.4%. Bieszczadzka Wytwórnia Piwa nie spuszcza z tonu. Niedawno w sklepach pojawiło się kolejne, piąte już piwo – Dobra Karma, uwarzone pod czujnym okiem Agnieszki Łopaty. Natomiast dwa dni temu zapowiedziano już następne – Bombina Blues! Osobiście nie jestem wielkim zwolennikiem wypuszczania przez browary piw z częstotliwością karabinu maszynowego, ale widocznie w Ursa Maior myślą inaczej. Najważniejsze jednak, że jak na razie wszystkie piwa reprezentują bardzo wysoki poziom (no może z wyjątkiem Megalomana).

Dzisiejszy mój bohater na szczęście nie jest kolejnym witem-sritem, czy innym AIPA. Jest to stary i poczciwy dunkel weizen, czyli ciemna pszenica, którą moje kubki smakowe już dawno sobie bardzo upodobały ;>
Dobra Karma to brązowo-miedziane piwo, przykryte kremową i bardzo obfitą pianą zbudowaną ze średniej wielkości pęcherzy. Niestety piana, mimo swych pokaźnych rozmiarów szybko opada, tylko nieznacznie naznaczając swoją obecność na ściankach szklanki. Cóż, widocznie nie można mieć wszystkiego.
Nasycenie CO2 jest dosyć wysokie i przyjemnie łechce podniebienie. Podoba mi się.
Zapach jest bardzo urokliwy – rześkość cytrusów znakomicie potrafi się przebić przez zaporę słodkich bananów i wyraźnej pszenicznej słodowości o nieco opiekanym zabarwieniu. W tle grasuje sobie nieposkromiony karmel, drożdże oraz nutki chleba razowego ze słonecznikiem. Takie cuś to ja se mogę wąchać godzinami.... :D


W smaku bananowa słodycz oraz drożdże okryte zostały biszkoptowym słodem i nieco stłamszonym przez niego cytrusowym muśnięciem. Na sąsiednim torze pałęta się ciemna strona tego piwa, ukryta pod postacią przypieczonej skórki chleba i lekko słodkawego karmelu. Całość, wbrew pozorom jest dobrze zbalansowana. Rześka cytrusowość daje sobie nieźle radę ze słodkimi elementami tego napitku.
Dobra Karma to niesamowicie pijalne i pełne w smaku piwo. Treściwość to kolejna cecha, co do której nie mam żadnych zastrzeżeń. Jedyny mały minusik to niezbyt trwała piana, która w przypadku tego stylu powinna lepiej się zachowywać.
Browar z Bieszczad ponownie uwarzył piwo, które nad wyraz trafiło w moje wysublimowane gusta. Już nie mogę się doczekać Robust Portera. Brawo Aga!
OCENA: 9/10
CENA: 7.50ZŁ (Skład Piwa)
BIESZCZADZKA WYTWÓRNIA PIWA/URSA MAIOR

Piwu cześć!
Amator Piwa