O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - ŚRUP

30.10.2013
AMATOR PIWA PREZENTUJE - ŚRUP AMATOR PIWA PREZENTUJE - ŚRUP

ALK.6%. Browar SzałPiw kilka dni temu wypuścił w świat swoje siódme piwo. Ja świętuję podwójnie, ponieważ jest to pierwsze piwo na moim blogu duetu Jana i Wojtka Szały. Wojtek to ojciec, Janek to syn. Oprócz więzów rodzinnych łączy ich pociąg do piwa. Obydwu tych panów miałem okazję poznać na Birofilii w Żywcu. Obaj są bardzo znanymi i utytułowanymi piwowarami domowymi, którzy postanowili trochę zarobić na warzeniu piwa – warzą kontraktowo w małym wielkopolskim Browarze Bartek. Wojtek i Janek zadebiutowali w maju na Wrocławskim Festiwalu Dobrego Piwa, gdzie zaprezentowali swoje trzy premierowe piwa.

Ich najnowsze dzieło Śrup – w gwarze poznańskiej oznacza stary koń. Jest to Cascadian Dark Ale, bardziej znany jako Black IPA. W zasadzie jest drugie polskie piwo w tym stylu, po Black Hope z AleBrowaru, nie licząc tego z Bojanowa, który przynajmniej na razie nie wygląda na Cascadian Dark Ale.
Śrup generuje obfitą i wysoką pianę koloru beżowego. Jest ona dość gęsta, drobno ziarnista i co najważniejsze bardzo wolno opada, we wspaniały sposób odliczając kolejne łyki na ściankach pokala. Prawdziwy majstersztyk.
Piwo wydaje się być praktycznie czarne i nieprzeźroczyste, w tak grubym szkle ciężko to jednak właściwie ocenić.
Nasycenie dwutlenkiem węgla nie jest wysokie, powiedziałbym raczej, że oscyluje na średnim poziomie, delikatnie nawet w stronę niskiego.


W zapachu od samego początku na wierzch wychodzą ‘amerykańce’ w formie owoców tropikalnych, cytrusów oraz iglaków z wyraźną domieszką żywicy. Nut ciemnych jest stosunkowo mało, ale raczej bez trudu odnajdziemy tutaj odrobinę niuansów czekoladowych, palonych słodów i trochę kawy. Całość bardzo intensywna, zbalansowana i wyważona.
Smak został zdominowany przez wyrazistą, długą i dość silną chmielowo-żywiczną goryczkę o szlachetnym i ułożonym charakterze. Występuje ona zarówno w tle, jak i w posmaku. Poza goryczką występuje tu także dużo cytrusów, żywicy oraz chmielu. Dalej mamy akcenty ciemnej czekolady i świeżo parzonej kawy z elementami palonych słodów. Wszystko to stanowi arcysmaczną mieszankę nut brązowych i zielonych, dając pijącemu niebagatelną mieszankę doznań organoleptycznych.
Piwu nie brakuje pełni i głębi smaku. Śrup jest genialnie wytrawny, lekko kwaskowy, mocno gorzki, a przy tym wysoce pijalny i gładki w odbiorze.
W zasadzie nie ma takiej rzeczy do której można by się specjalnie przyczepić. Jest to naprawdę piwo światowego formatu, a jeśli ktoś lubi ten styl to może czuć się spełniony, sącząc ten zacny i nietuzinkowy trunek.
OCENA: 9/10
CENA: 7.95ZŁ (Piwoteka Narodowa)
BROWAR SZAŁPIW//BROWAR BARTEK

Piwu cześć!
Amator Piwa