O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - PORTER WARMIŃSKI

28.02.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - PORTER WARMIŃSKI AMATOR PIWA PREZENTUJE - PORTER WARMIŃSKI

ALK.9%. Ostatnio jakoś tak się porobiło na tym Bożym świecie, że mimo kalendarzowej zimy, aura za oknem zdecydowanie przypomina wiosnę. Dodatnie temperatury i sporo promieni słonecznych być może zapowiadają już długo oczekiwaną zmianę pory roku. Jest to więc ostatni dzwonek, by (zgodnie z duchem kraftu ;p) napić się jeszcze jednego ‘narodowego skarbu Polski’, jakim bez wątpienia jest mój dzisiejszy gość. Oczywiście portery można pić przez okrągły rok, ja jednak raczej unikam ich konsumpcji w środku upalnego lata - taki ze mnie piwny konserwatysta trochę jest ;>

Porter Warmiński to jeden z najbardziej znanych i cenionych przedstawicieli tego gatunku. Dość powiedzieć, że oprócz corocznych krajowych wyróżnień, piwo to w 2012 roku zdobyło złoty medal w swojej kategorii na European Beer Star – bardzo prestiżowym konkursie piw z całego świata, największym w Europie i trzecim pod względem ilości zgłoszonych piw na świecie!
Jak widać na zdjęciu piana nie jest najmocniejszą stroną tego piwa - jej ilość nie przyprawia mnie o zawrót głowy. Na powierzchni uformowała się średnio wysoka, drobno ziarnista kołderka beżowej piany o przeciętnym czasie opadania. Po kilku minutach była już tylko wspomnieniem.
Trunek pozornie jest czarny, jednak pod światło wyraźnie widać jego ciemno rubinową barwę, przechodzącą w klasyczny burgundowy odcień.
Wysycenie jest niskie, zdecydowanie poniżej średniej.


Zapach jest miły dla nosa – mamy tu sporo ciemnych owoców z wiśnią i suszoną śliwką na czele. Tuż za nimi egzystują łagodne ciemne słody i delikatna, jedwabista paloność podszyta nieco słabą kawą. Słodka czekolada oraz odrobina karmelu są tu miłym dodatkiem. W tle nieznaczne akcenty alkoholowe. Całość pachnie zacnie, aczkolwiek z intensywnością jest chyba mały problem. Nie tego się spodziewałem po 21% ekstraktu.
W smaku jest już jednak lepiej. Opiekane słody dominują, delikatnie otaczając kawowe niuanse i niewielkie owocowe aspekty. Łagodne nuty słodko-gorzkiej czekolady świetnie uzupełniają stawkę. Minimalne akcenty alkoholowe nieźle grzeją, na szczęście zbytnio przy tym nie przeszkadzając. Finisz dobrze zbalansowany, lekko goryczkowy, umiarkowanie palony.
Porter Warmiński to bardzo dobre piwo. Treściwe, pełne, mocne, wyraziste, gładkie i wspaniale rozgrzewające, a przy tym stosunkowo pijalne. Z każdym łykiem robi się coraz lepsze.
Me serce się raduje, gdy uświadamiam sobie, że w naszym kraju mamy tak wielu znakomitych przedstawicieli tego stylu. Polska porterem bałtyckim stoi!
OCENA: 8/10
CENA: 6.90ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR KORMORAN

Piwu cześć!
Amator Piwa