O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - PLON CZERWONY

07.06.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - PLON CZERWONY AMATOR PIWA PREZENTUJE - PLON CZERWONY

ALK.6,2%. To już trzeci PLON z Browaru Kormoran. Tym razem do chmielenia tego India Pale Ale użyto jednego polskiego chmielu – Marynka. Dla przypomnienia dodam, że w PLONie Zielonym użyto świeżej szyszki Sybilli, natomiast w Brązowym suszonej szyszki. Pomysł ze świeżym chmielem od samego początku uznawałem za świetny i nowatorski. Jednak pojawienie się kolejnych wersji PLONu uważałem nie tyle za bezsensowne co, za mało efektywne. Może i PLON Zielony różni się od Brązowego, a tym bardziej od Czerwonego, ale czy w zamian nie można by zrobić jakiego innego piwa niż IPA? - myślałem sobie. Czyżby w Kormoranie brakowało już pomysłów na nowe trunki? Jest przecież jeszcze tyle stylów piwa do odkrycia - powtarzałem. Zobaczcie sami jak bardzo się myliłem.

Napomnę jeszcze, że do trzech istniejących PLONów prawdopodobnie w tym roku dołączy czwarty, w kolorze niebieskim....ale to ma być jakiś lager.
PLON Czerwony wygląda iście imponująco. Piana barwy ecru jest dosyć obfita, gęsta, zbita, a jednocześnie puszysta i przede wszystkim trwała. Złożona jest z mieszanej wielkości pęcherzy, które można podziwiać na ściankach szklanki – piana tworzy wspaniały lacing.
Kolor piwa również robi wrażenie – głęboka barwa miedzi pod światło strzela rubinowymi refleksami. Za sprawą braku filtracji piwo jest nad wyraz mętne.
Zapach jest bardzo intensywny i obezwładniający. O dziwo dominuje w nim karmel, z lekka podszyty słodkim toffi. Dalej mamy miłą dla nosa owocowość kojarzącą się z truskawką, poziomką i czerwonym jabłkiem (już wiem dlaczego PLON Czerwony). W głębi można doszukać się słodowych klimatów, przypieczonej skórki chleba oraz lekkich cieni żywicy. Nie ma tu chmielu i cytrusów, ale i tak jestem w niemałej ekstazie.


W smaku pierwsze skrzypce grają niesamowite czerwone owoce, wespół z umiarkowanie słodkim karmelem. Akompaniuje im bardzo wyrazista słodowość o nieco podpalanym charakterze oraz akcenty ciemnego chleba razowego. W tle pobrzmiewają nieśmiałe ślady chmielu i żywicy. Na finiszu przyjemna, ale niezbyt mocna goryczka, która jest wypadkową opiekanych słodów i chmielu.
Piwo sprawia wrażenie gęstego, solidnego napitku i tak jest w istocie. Mocy alkoholu w zasadzie nie czuć, ale ekstraktywność wydaje się przynajmniej o dwa stopnie wyższa niż deklarowane 16° Plato.
Pełnia i treściwość reprezentują bardzo wysoki poziom, nie wpływając zbytnio na stosunkowo wysoką pijalność tego specjału. Naprawdę ciężko mi powstrzymać rękę, aby ta nie sięgała po szklankę.
PLON Czerwony to wybitne, niezwykłe i nietuzinkowe piwo, dobitnie pokazujące jak bardzo różnią się polskie chmiele od amerykańskich przedstawicieli. Szczerze mówiąc chyba bym nie zgadł, że jest to IPA, gdybym pił to piwo w „ślepej próbie” i gdyby nie te owoce, to słodowo-opiekany charakter raczej podpowiadałby mi Koźlaka lub Weizenbocka, aniżeli sensu stricto India Pale Ale.
OCENA: 9/10
CENA: 6.60ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR KORMORAN

Piwu cześć!
Amator Piwa