O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - PLON

01.11.2013
AMATOR PIWA PREZENTUJE - PLON AMATOR PIWA PREZENTUJE - PLON

ALK.6,2%. Browar Kormoran stara się jak może szokować, wprawiać w osłupienie i skupiać na sobie uwagę polskiego konsumenta napoju z pianką. Już od jakiegoś czasu każde ich kolejne piwo jest pod jakimś względem wyjątkowe, nieszablonowe i po prostu zaskakuje (oczywiście w tym pozytywnym sensie). Ich najnowsze dzieło to piwo w stylu Polish India Pale Ale (PIPA), chmielone jedną odmianą polskiego chmielu Sybilla, w środowisku określane jako single hop. Mało tego – jest to dopiero drugie polskie piwo, do którego produkcji użyto świeżego (mokrego) chmielu, a nie przerobionego w formie granulatu chmielowego, czy ekstraktu. Chyba wiecie, że dodawanie świeżych szyszek chmielowych do kotła w reklamach telewizyjnych to czysta fikcja?

Ciekawostką jest również to, że ten świeży chmiel pochodzi z.... „własnej” plantacji Browaru Kormoran, a ściślej mówiąc z pewnego gospodarstwa na Lubelszczyźnie, które ucierpiało jakiś czas temu z powodu powodzi. Browar Kormoran postanowił odbudować ową plantację, nawiązując tym samym współpracę z miejscowym rolnikiem. W tym roku odbyły się pierwsze dożynki chmielowe, zebrano pierwsze plony – stąd nazwa piwa. „Wznieśmy zatem toast za polski chmiel, bo PL is ON :-) ”


Przelewam i oglądam. Biała, średnio ziarnista i dosyć obfita pierzynka piany utrzymuje się wystarczająco długo na powierzchni. Opadając pozostawia spore zacieki na szkle.
Piwo posiada ładny bursztynowy odcień i jest lekko opalizujące.
Zapach roztacza przyjemną woń żywicy, słodkich czerwonych owoców oraz lekkiego karmelu i słodu. Gdzieś w głębi pobrzmiewa także odrobinę trawiastego chmielu. Podobno Sybilla ma pachnieć również ziołami, ale ja takowych nie wyczułem.


W smaku jest przede wszystkim dużo słodkawego słodu z lekką nutką karmelu. Dalej mamy odrobinę chmielu i żywicy. W tle można spotkać także niewielkie niuanse owocowe oraz leśne. Na finiszu średnio mocna, ziołowa, dosyć długa, ale nie zalegająca chmielowa goryczka. Kormoran podaje, że jest ona na poziomie 50 IBU. Śmiem jednak w to wątpić, gdyż piłem niejednokrotnie piwo mające mniej jednostek goryczy, a były bardziej gorzkie niż wyrób z Kormorana.
PLON to piwo pełne w smaku i nader treściwe za sprawą dużej ilości słodowego ciała. Moim zdaniem jednak jest średnio pijalne, nawet lekko mdłe i przyciężkawe bym powiedział. No i ta goryczka również nie do końca mi podchodzi, jest taka płaska i jakaś niewyraźna.
Podsumowując spodziewałem się trochę więcej po tym piwie, tymczasem dostałem wyrób niezły, ale mimo wszystko niedopracowany. Zapach jest jak najbardziej OK, ale już sam smak pozostawia pewien niedosyt.
OCENA: 7/10
CENA: 6.50ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR KORMORAN

Piwu cześć!
Amator Piwa