O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - PEACEMAKER

28.06.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - PEACEMAKER AMATOR PIWA PREZENTUJE - PEACEMAKER

ALK. 6,5%. Kolejna AIPA na blogu. Nie pytajcie się mnie która to już, bo ja przestałem liczyć po dziesięciu. Tym razem to Browar Faktoria postanowił zmierzyć się z tym kultowym i popularnym stylem, zwanym lokomotywą piwnej rewolucji. Peacemaker poświęcony jest Samuelowi Coltowi – wybitnemu wynalazcy, konstruktorowi, który już w wieku 16 lat skonstruował swój pierwszy prototyp rewolweru. Największą jednak sławę przyniósł mu model z 1873 roku zwany Single Action Frontier Peacemaker. Broń ta szybko stała się najsłynniejszym rewolwerem na Dzikim Zachodzie.

„Pan Bóg stworzył ludzi, ale to Samuel Colt uczynił ich równymi” – to zdanie pochodzące z czasów wojny secesyjnej doskonale oddaje ducha Dzikiego Zachodu i zarazem pokazuje jaki wpływ na historię Stanów Zjednoczonych wywarła broń, która wyszła spod ręki tego uzdolnionego wynalazcy.
Rzeczone piwo ma niesamowitą pianę, która jest gęsta, puszysta i nader obfita. Biała pierzynka składa się z drobnych pęcherzy i opada w naprawdę żółwim tempie, może nawet ślimaczym! Na ściankach można podziwiać wspaniałe firanki powstałe z resztek tej genialnej piany.
Trunek posiada ładną, bursztynową barwę i jest optymalnie nasycony dwutlenkiem węgla.


W zapachu dominuje wyrazista, lekko biszkoptowa słodowość, która zgrabnie komponuje się z niewielkimi akcentami karmelu i ciemnego pieczywa. Na drugim planie spotykamy trochę niuansów chmielowym o wybitnie cytrusowym charakterze. Tuż za nimi swoje oblicze pokazuje nam subtelna żywiczność oraz słodka owocowa nuta, złożona głównie z tropikalnych ‘fruitów’. Moim zdaniem jednak aspekty owocowe zdecydowanie za mało mają tutaj do powiedzenia.
Smak stanowi bardzo dobre odwzorowanie wrażeń zapachowych. Ponownie na pierwszy plan wysuwa się dominująca, zaokrąglona słodowość, podszyta słodkawym biszkoptem. Dalej występują nieśmiałe akordy chmielowe, lekkie cytrusy oraz śladowe ilości mango, ananasa i brzoskwini. W tle i na finiszu niezbyt mocna, nie zalegająca, chmielowa goryczka, która chyba trochę za mało kontruje solidną dawkę słodu.
Piwo sprawia wrażenie treściwego i pełnego w smaku, mimo stosunkowo niedużego ekstraktu jak na AIPA – 15.1°Blg. Jednak nadmierna w mojej opinii dawka słodu ujemnie rzutuje na pijalność tego napitku. Dodatkowo martwi mnie trochę zbyt mało akcentów chmielowo-cytrusowych, które przecież wnoszą tyle świeżości i rześkości do piwa.
Z pewnością nie jest to najlepszy reprezentant tego stylu, ale z drugiej też strony nie można zbytnio narzekać. Piwo z łatwością daje się wypić i mimo kilku mankamentów to wciąż jest American India Pale Ale.
OCENA: 6/10
CENA: 7.30Zł (Skład Piwa)
BROWAR FAKTORIA//BROWAR ZODIAK

Piwu cześć!
Amator Piwa