O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - LWÓWEK PORTER

04.01.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - LWÓWEK PORTER AMATOR PIWA PREZENTUJE - LWÓWEK PORTER

ALK.8,5%. Od niedawna fani polskich mocarzy, czyli porterów bałtyckich mają do dyspozycji kolejne piwo. Nowość z Lwówka to waga lekka baltic porter, zawiera tylko 18,1% ekstraktu. Rzeczywistość jest jednak nieco myląca, ponieważ jak donosi nasz kochany fejsbuk, jest to to samo piwo, co porter 18° z Browaru Ciechan. Mówiąc ściślej postanowiono przenieść produkcję lżejszego porteru z Ciechanowa do Lwówka Śląskiego (w Ciechanowie nadal zostaje wersja 22° Plato).

W ten oto sposób mamy na rynku starego nowego portera. Mimo użycia tej samej receptury, inny sprzęt warzelniczy i woda z innego źródła nie powinny być bez znaczenia jeśli chodzi o smak tego specjału. Tak więc na identyczność tego piwa z ww. porterem z Ciechanowa bym nie liczył.

Po przelaniu do pokala ujrzałem bardzo ciemną, niemal czarną ciecz, zwaną piwem. Mimo nalewania jak wodospad beżowa piana jest niska i skąpa. Składa się z drobnych pęcherzyków i opada w przeciętnym tempie. Nie dziwi mnie to jednak, wszak nie od dziś wiadomo, że duża zawartość alkoholu to nie najlepsze warunki do bujnej i długotrwałej piany.
Cieszy mnie fakt odpowiedniego wysycenie tego specjału. Ilość dwutlenku węgla jest jak najbardziej na miejscu, nie za dużo, nie za mało.
W zapachu piwo daje nam możliwość obcowania z suszonymi owocami (śliwki, rodzynki), otoczonymi przez słodkie czekoladowe klimaty, lekko palone słody oraz niewielkie kawowe muśnięcie. Czuć też nieco drażniący alkohol, który mógłby być zdecydowanie lepiej ukryty.

W smaku jednak jego ilość jest już o wiele mniej dokuczliwa. Stroną dominującą jest tutaj umiarkowana paloność, która nieźle komponuje się z czekoladowymi aspektami tego napitku. Na drugim planie jest średnio intensywna kawa z mlekiem, mocno dojrzałe wiśnie i śliwki, a także sporo ciemnych słodów, dodających nieco ciała temu lekkiemu porterowi z Lwówka. Finisz okraszony lekką, paloną, nie zalegającą goryczką, która chyba mogłaby być troszkę mocniejsza.
Piwo jest zdecydowanie bardziej wytrawne, aniżeli słodkie jak niektóre inne portery bałtyckie. Jest dosyć lekkie i nawet pijalne jak na ten styl. Umiarkowana treściwość oraz pełnia (pamiętaj, że to 18-tka) doskonale odzwierciedlają charakter tego lekkiego – jak na portera – piwa.
Moja konkluzja jest następująca: jest to dość dobry trunek w swojej klasie, aromat nieco ubogi i nazbyt alkoholowy, ale piwo jest jeszcze świeże i nie ułożone. W smaku jest już lepiej, aczkolwiek zachwytu u mnie nie wywołało. Jest to odpowiednia pozycja dla kogoś, kto odkrywa dopiero bogactwo naszego polskiego skarbu narodowego, jakim jest porter bałtycki.
OCENA: 7/10
CENA: 5.30ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR LWÓWEK (BRJ)

Piwu cześć!
Amator Piwa