O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - LWÓWEK JANKES

10.04.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - LWÓWEK JANKES AMATOR PIWA PREZENTUJE - LWÓWEK JANKES

ALK.4,2%. Browary Regionalone Jakubiak coraz bardziej pretendują u mnie do grona „browarów regionalnych”, które stale się rozwijają i nie chcą zbytnio odstawać od malutkich rzemieślniczych przybytków. W swojej ofercie już od dawna mają belga, wiedeńczyka, stouta i marcowe. Od ubiegłego roku repertuar został powiększony o AIPA, Black IPA, no a teraz doczekaliśmy się American Pale Ale. Jankesi wylądowali na Śląsku na początku kwietnia, zatem piwo jest nowe i generalnie niewiele się o nim dowiedziałem. Tajemnicą jak na razie są nawet użyte chmiele, które będą ujawniane co jakiś czas, a łącznie jest ich pięć. Obecnie browar przyznaje się tylko do polskiej Marynki, natomiast wiadomo, że większość to jankeskie odmiany – stąd nazwa. Szklanki w dłoń i do dzieła!

Piwo jest niefiltrowane, stąd niebywała mętność tego bursztynowego trunku.
Nowy Lwówek generuje obfitą czapę kremowej i bujnej piany, która szybko się dziurawi, mimo to opada w żółwim tempie i niebotycznie osadza się na ściankach. Piwo musiałem nalewać na trzy razy i za każdym razem czekać dłuższą chwilę, aż nieco opadnie. Bardzo blisko ideału.


Wysycenie dwutlenkiem węgla jest umiarkowane, żeby nie powiedzieć niskie. Wydaje mi się, że odrobina więcej bąbelków byłaby tutaj wskazana, ale i tak jest dobrze.
Pomimo dość beznadziejnej etykiety Lwówek Jankes pachnie cudownie. Mamy tu całkiem sporo owoców tropikalnych z mango na czele, jest też typowy chmiel i łagodne cienie żywicy. Daleko z tyłu majaczy niewyraźna cytrusowość oraz przyjemna słodowa nuta. Podoba mi się to wszystko.
W smaku jest nieco więcej niuansów cytrusowych, a nieco mniej słodkich owoców rodem z tropików. W tle baraszkują sobie subtelne chmielowe akcenty o lekko trawiastym charakterze. Słodowy aspekt piwa schowany jest za wspaniałą, średnio mocną goryczką o chmielowo-pestkowym zabarwieniu. Całość dobrze zbalansowana i lekka w odbiorze.
Nowość z Lwówka jest przeciętnie treściwym napitkiem, wysoce pijalnym, posiadającym odpowiednią pełnię smaku. Jest tu wszystko co powinien mieć jasny ejl na amerykańskich chmielach. Piwo pije się lekko i przyjemnie, no i przede wszystkim szybko!
Naprawdę kawał świetnego piwa, skojarzenia z AIPA jak najbardziej na miejscu, wszak można powiedzieć, że American Pale Ale to lajtowa wersja stylu AIPA.
OCENA: 8/10
CENA: 6ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR LWÓWEK (BRJ)

Piwu cześć!
Amator Piwa