O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - KRUK

05.09.2013
AMATOR PIWA PREZENTUJE - KRUK AMATOR PIWA PREZENTUJE - KRUK

ALK.4,7%. Kruk to piwo w pewnym sensie niezwykłe i przełomowe dla krajowego rynku piwnego – to właśnie tym piwem Kopyr i Browar Widawa rozpoczął ‘kolaboracyjną’ epokę, popychając w ten sposób piwną ewolucję w Polsce mocno do przodu. Od Kruka bowiem zaczął się najazd ‘kolaboracyjnych’ zwierzaków, który trwa po dziś dzień. Niedługo premiera ich nowego piwa – Lemura. Kruk to piwo w stylu Dry Stout, a ściślej mówiąc jest to American Dry Stout (Kopyr nie lubi nudy, rutyny i sztampowości).

Po przelaniu do sniftera czarne jak węgiel piwo okryte zostało skąpą pianą koloru kawy z mlekiem. Piana jest bardzo podziurawiona, grubo ziarnista i nieco oblepia szkło. Opada w średnim tempie.
W zapachu wyczuwam przede wszystkim silną nutę kawy i chmielu. Dalej mamy lekką paloność, cytrusy oraz minimalne niuanse czekoladowe. Fajnie to wszystko pachnie, ale intensywność odrobinę za mała według mnie.

Smak to magiczne połączenie mocnej kawy, ciemnej czekolady, palonych słodów oraz chmielu, otoczone wyraźną goryczką, zarówno chmielową jak i paloną. W tle grasują delikatne cytrusowe echa, które powodują niewielką kwaśność trunku. Całość lekka i wytrawna, smaczna i pijalna.
Dodatek amerykańskiego chmielu Simcoe dał przyjemny cytrusowy posmak oraz kontrę dla goryczki w postaci lekkiego kwasku. Dzięki temu Kruk jest piwem nader pijalnym, dość mocno goryczkowym, a zarazem lekko kwaśnym i wytrawnym.
Widać, że Tomek Kopyra lubuje się w piwach ciemnych, które ja także bardzo lubię i sobie cenię. I chwała mu za to.
OCENA: 8/10
CENA: 10ZŁ (Chmielaki Krasnostawskie)
BROWAR WIDAWA&BROWAR KOPYRA

Piwu cześć!
AMATOR PIWA