O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - KRAJAN NIEFILTROWANE

09.09.2013
AMATOR PIWA PREZENTUJE - KRAJAN NIEFILTROWANE AMATOR PIWA PREZENTUJE - KRAJAN NIEFILTROWANE

ALK.6%. Ludzie, którzy pili sporo piw z Krajana mają raczej przeciętną opinię o tym producencie. Praktycznie nikt z osób, z którymi rozmawiałem nie miał czysto pozytywnej opinii odnośnie browaru z Trzeciewnicy. Większość zgodnie twierdziła, że jest to średniak pokroju Fortuny czy Namysłowa. Ja jeszcze opinii sobie nie wyrobiłem, bo jak do tej pory tylko dwa piwa z Krajana miałem okazję spróbować. Krajan Niefiltrowane jest u mnie numerem trzecim i może po tym piwie szala przeważy się w jedną, bądź w drugą stronę.


Dzisiejszy specjał już po przelaniu zaczął mnie oczarowywać pięknym i rzadko spotykanym w lagerach miodowo-herbacianym odcieniem. Rasowa mętność dodatkowo wzmaga efekt. Piwo zdobi średnich rozmiarów gęsta, lekko kremowa i drobno ziarnista piana, której żywotność jest raczej przeciętna.
Optymalne, średniej mocy nasycenie dwutlenkiem węgla wspaniale wkomponowuje się w charakter tego napitku.
W zapachu ogarnia nas miła woń zbożowa, połączona z aromatem słodu, orzechów, miodu, rodzynek i lekkiego karmelu. Po ogrzaniu na wierzch wychodzą także śladowe ilości owoców. Wąchając to piwo mam nieodparte skojarzenia z ciastem bakaliowym, co mi się osobiście bardzo podoba.


W smaku króluje silna słodowość o charakterze wybitnie zbożowym. Dalej mamy owoce (jakby banany) oraz odrobinę słodkich nut miodowo-karmelowych. Finisz obfituje w lekko kwaskowe niuanse. Całość jest wybitnie zaokrąglona i sycąca, niestety brakuje mi tu troszkę gorzkich elementów.
Bez wątpienia mamy do czynienia z piwem nader treściwym i pełnym w smaku. Bez mała może nam ono zastąpić liche śniadanie lub podwieczorek. Mimo, że nie posiada znamion goryczy, na pewno nie jest za słodkie, mdłe i nie zamula jak inne trunki.
Summa summarum piwo to jest warte zachodu, posiada wiele bardzo pozytywnych cech i tak naprawdę tylko jedną wadę – brak goryczki. Mi osobiście ta wada jakoś specjalnie nie przeszkadzam, gdyż nie jestem wielkim fanem piw wysoce goryczkowych. Aczkolwiek nie ukrywam, że od czasu do czasu lubię się napić porządnego IPA, czy AIPA. Generalnie jednak preferuje piwa mniej gorzkie i dzisiaj po prostu ten Krajan bardzo mi posmakował.
OCENA: 8/10
CENA: 4.50ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR KRAJAN

Piwu cześć!
Amator Piwa