O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - JURAJSKIE Z OSTROPESTEM

07.05.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - JURAJSKIE Z OSTROPESTEM AMATOR PIWA PREZENTUJE - JURAJSKIE Z OSTROPESTEM

ALK.4%. Browarowi Na Jurze jak widać nie brakuje pomysłów. W grudniu zeszłego roku oczarowało mnie ich nietuzinkowe piwo świąteczne z miodem, kakao i chili w składzie. Tuż po tegorocznych świętach Wielkanocnych browar z Zawiercia ponownie zaskoczył piwoszy, wydając na świat piwo dolnej fermentacji z amerykańskimi chmielami i pewnym pospolitym chwastem w składzie - Jurajskie z Ostropestem. WTF?! Ostropest Plamisty to roślina z rodziny astrowatych, mająca zastosowanie w medycynie. W głównej mierze ma zbawienne działanie na wątrobę i chroni ją przed licznymi truciznami, np. alkoholem! Tak więc postanowiono zadbać o wątroby smakoszy piwa – jakież to szlachetne. Co warte odnotowania, do piwa zostały dodane ziarna tej rośliny, a nie liście, czy kwiaty.

Czy zatem ziarna jakiegoś chwastu rzeczywiście wnoszą coś do piwa? Czy ten American Pale Lager istotnie wpływa na nasze zdrowie? Czy może to tylko marketingowa zagrywka, by zrobić wokół siebie trochę szumu?
Po przelaniu do kufla moim oczom ukazała się śnieżno biała, niziutka pianka złożona z drobnych pęcherzy. Biedactwo dziarsko utrzymuje się na powierzchni, jednak po kilku minutach redukuje się do symbolicznej obwódki. Lacing bardzo słaby.
Piwo posiada ładny, ciemno złoty odcień i wysycenie dwutlenkiem węgla na średnio wysokim poziomie. Jak dla mnie jest to optymalna ilość.
Zapach jest mało intensywny. Odnalazłem w nim jednak sporo słodowych klimatów, troszkę cytrusów i akcentów ziołowych. W tle majaczą nieznaczne owocowe nuty oraz niewielkie cienie chmielowe. Aromat w miarę poprawny, jednak „ameryki” jest tu zdecydowanie za mało.


W smaku również udziela się głównie słodowość oraz rześka cytrusowa nuta. Dalej w głębi można spotkać garść chmielu, podszytego delikatnym ziołem i trawą. W tle i na finiszu bardzo przyjemna i dość mocna piołunowo-ziołowa goryczka, która minimalnie zalega. Wyraźnie czuć te 35 IBU, zwłaszcza przy tak niskim ekstrakcie – 11,5° Plato.
Nowość z Zawiercia to solidne i pełne w smaku piwo. Nie można odmówić mu rześkości i lekkości. Pije się je szybko i przyjemnie. Jedynym mankamentem, który mi przeszkadzał to trochę nikły aromat, ale i tak nie jest najgorzej. W smaku podoba mi się pełnia i wyrazista goryczka, która chyba najbardziej manifestuje fakt użycia ziaren tytułowego ostropestu.
Ze znamiennym wpływem tego piwa na nasze zdrowie byłbym jednak ostrożny – na to potrzebne są dowody, których ja niestety nie jestem w stanie Wam dostarczyć.
Podsumowując - piwo jest niezłe, wręcz dobre, ale wydaje mi się, że nie jakieś rewolucyjne. Wychodzi na to, że chwastek coś tam wpłynął na smak, być może nawet i na aromat, jednak w owym przypadku przychodzi mi tylko jedna myśl do głowy: przerost formy nad treścią.
OCENA: 7/10
CENA: 5.60ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR NA JURZE

Piwu cześć!
Amator Piwa