O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - JASNY GROM

08.09.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - JASNY GROM AMATOR PIWA PREZENTUJE - JASNY GROM

ALK.5,6%. Dzisiaj debiutuje u mnie pierwsze piwo z nowego Browaru Perun. Jest to kontraktowa inicjatywa, za którą stoi kolejny znany, ceniony piwowar domowy i sędzia PSPD – Adam Czogalla. W zasadzie browar tworzą cztery osoby, ale to właśnie Adam jest mózgiem i piwowarem całego przedsięwzięcia. Póki co warzenie odbywa się w Browarze Zodiak, ale od jakiegoś czasu trwa już budowa własnego browaru we Franciszkowie na Mazowszu.

Perun to w mitologii słowiańskiej (nawet nie wiedziałem, że takowa istnieje) bóg nieba, piorunów i wojny. Zatem już wiadomo skąd wywodzi się nazwa pierwszego piwa.
Jasny Grom to American Pale Ale, który zadebiutował już w czerwcu. Kupiłem go już ponad miesiąc temu i od tamtej pory czekał na swoją kolej, aż do dzisiaj. Już nawet etykieta troszkę została nadgryziona przez ten ząb czasu.
Mój egzemplarz pochodzi zatem jeszcze z pierwszej warki, w której użyto chmielu Citra, Amarillo oraz Mosaic. W drugiej warce chmielenie było już inne, a obecnie leżakuje już warka nr trzy.
Po przelaniu piwo prezentuje się bardzo wybornie. Kremowa, gęsta, obfita i drobno ziarnista piana spowiła grubym kożuchem jasno bursztynową ciecz. Określenie barwy jako herbaciana lub miodowa również nie byłoby błędem. Zwał, jak zwał, ale jak na Pale Ale to trochę za ciemny ten kolor. Co ważne piana jest trwała i dość długo okrywa zawartość szklanki.


Wysycenie Jasnego Gromu nie jest wysokie, raczej oscyluje wokół średniego poziomu, nawet delikatnie w kierunku niskiego.
A jak pachnie ten specjał? Mamy tu całkiem spore natężenie amerykańskich odmian chmielu w postaci czerwonych owoców tropikalnych, łagodnej żywicy i garści kwaskowych cytrusów. W tle pojawia się subtelna słodowa nuta, podszyta z lekka biszkoptem i lekkim karmelem. Całość bardzo wyrazista i wielowątkowa. Podoba mi się.
Smak nie odstaje wcale od aromatu. Słodowa pełnia doskonale komponuje się tutaj z intensywną owocowością, lekko kwaskowymi cytrusami i odrobiną karmelowej podbudowy. Na przeciwległym biegunie dopada nas wyraźna żywiczna nuta, szczypta chmielu w czystej postaci oraz lekka ziołowość. W tle i na finiszu objawia się solidna i mocna, chmielowo-żywiczna goryczka, która odrobinę zalega, ale ogólnie pozostawia bardzo miłe wspomnienia.
Piwo jest dobrze zbalansowane, średnio treściwe, pełne, a zarazem rześkie w smaku. Pijalnością urzeka bardziej niż szczupła, niebieskooka blondynka w czerwonej mini. Szczególnie ujmująca jest tutaj nuta owoców tropikalnych oraz porządna i fachowa goryczka (if you know what I mean).
Jasny Grom to kawał świetnego piwa, jest tu niemal wszystko co powinno być w amerykańskim jasnym ejlu. No, może wszystko prócz odpowiedniej barwy, ale przecież to pikuś.
OCENA: 9/10
CENA: 7.60ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR PERUN//BROWAR ZODIAK

Piwu cześć!
Amator Piwa