O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - GRAND PRIX

04.01.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - GRAND PRIX AMATOR PIWA PREZENTUJE - GRAND PRIX

ALK.5,4%. Grand Champion autorstwa Czesława Dziełaka to dopiero połowa jego tegorocznego sukcesu. We wrześniu odbył się I Warszawski Konkurs Piw Domowych, w którym także wygrał zwycięzca z Żywca. Nagroda i tutaj była nie byle jaka – uwarzenie zwycięskiego piwa w Browarze Ciechan! Tak oto w jednym roku byliśmy świadkami dwóch piwnych premier browarów komercyjnych, które uwarzyły piwo na podstawie receptury jednego człowieka, piwowara domowego. W Warszawie zwycięskim piwem okazało się American India Pale Ale. Jest to styl bardzo zbliżony do Imperial India Pale Ale z Żywca, który jest bardziej tęgi i mocniejszy.

Grand Prix prezentuje się niebagatelnie – wysoka, obfita, biała piana, drobno i średnio pęcherzykowa, wspaniale osadza się na szkle, dość długo się utrzymuje. Do ideału niewiele jej brakuje.
Piwo nosi ładny, bursztynowo-pomarańczowy kolorek i jest wyraźnie opalizujące. Wysycenie jest średnie, nie szczypie, nie gryzie i nie przeszkadza w odbiorze. Dla mnie w sam raz.
A jak to pachnie! Mhmm... poezja. Świeżutkie owoce tropikalne z mango, papają i liczi na czele, odrobina żywicznych klimatów, rześkie cytrusy oraz chmielowe akcenty o nieco sosnowym charakterze. Normalnie mistrzostwo świata! Jestem oczarowany.


Smak jest tylko potwierdzeniem wspaniałego aromatu. Owocowa świeżość doskonale komponuje się z chmielowo-sosnowym temperamentem tego napitku. Na sąsiednim torze podążają bogate nuty słodowe oraz odrobinę żywicznych i trawiastych niuansów. Narastająca szlachetna goryczka jest średnio intensywna, lecz świetnie ułożona, zbalansowana i nie zalegająca. Idealnie trafia w moje gusta.
Dzisiejszy bohater ma aż 15,5% ekstraktu, co świadczy o bardzo niskim odfermentowaniu. Zdecydowanie ma to swoje pozytywne skutki w smaku, który jest nader treściwy, pełny i głęboki, niczym Rów Mariański na dnie Oceanu Spokojnego. Co ciekawsze, mimo dużego ciała, piwo jest nad wyraz pijalne i rześkie, doskonale wchodzi.
Ekstremalnie dobre i ułożone piwo, wg mnie obecnie najlepsze polska AIPA! Nie dziwię się, że wygrało pierwszą edycję warszawskiego konkursu. Po prostu musiało wygrać.
Podobieństwo do Grand Championa jest jak najbardziej na miejscu. Tamto piwo jest bardzo dobre i pijalne, ale to jest jeszcze lepsze i jeszcze bardziej pijalne! No i można go wypić zdecydowanie więcej bez ryzyka, że nam sczochra beret.
OCENA: 9/10
CENA: 5.90ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR CIECHAN (BRJ)

Piwu cześć!
Amator Piwa