O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - FORTUNA ŚLIWKOWA

03.10.2013
AMATOR PIWA PREZENTUJE - FORTUNA ŚLIWKOWA AMATOR PIWA PREZENTUJE - FORTUNA ŚLIWKOWA

ALK.5,3%. Mniej więcej w połowie września do sklepów zawitało najmłodsze dziecko Browaru Fortuna. Tym razem jest to śliwkowy lager, który jest kontynuacją serii piw smakowych z tego przybytku. Ponownie pasowałoby zadać pytanie: jaki jest sens wypuszczania takiego piwa na jesień? Nie dało się zrobić tego latem? Może tak, może nie, nie pytałem browaru, ale po głębszym zastanowieniu znalazłem wytłumaczenie. Po pierwsze bazą tego trunku nie jest piwo jasne, tylko ciemne, które bardziej podchodzi pod obecną aurę. Po drugie śliwka, to przecież zwiastun jesieni - zbierana jest w zależności od odmiany, od początku sierpnia do końca września.

Po przelaniu do szklanki śliwkowy specjał pokrył się średnio obfitą, grubo pęcherzykową pianą o barwie różowo-kremowej. Piana szybko się rozrzedza i już po kilku minutach odchodzi do krainy zapomnienia. Nie uświadczymy jej także na ściankach naczynia.
Piwo nosi znamiona rubinowego koloru, wpadającego w odcień mocno dojrzałej wiśni. Jakże urzekająca to barwa!
W zapachu trunek ten jest delikatny i subtelny jak muśnięcie aksamitną rękawiczką. Aromaty śliwkowe nieźle komponują się tutaj z nieznaczną słodowością oraz lekkimi palonymi niuansami. W tle bezwolnie baraszkują sobie echa rodzynek i ciemnych dojrzałych winogron. Całość spójna i kompletna, naturalna i przyjemna.


Smak jest lekko kwaśny i jednocześnie lekko słodki. Mamy tu dojrzałe śliwki, rodzynki, a także wyraźną słodową nutę, ale niekoniecznie kojarzącą się z ciemnym piwem. Na finiszu bardzo, ale to baaaardzo delikatna goryczka.
Pełnia oscyluje raczej na średnim poziomie, piwo z pewnością także nie jest wodniste. Pijalność może i nie jest zbyt wysoka, ale to chyba domena piw owocowych. W sumie najważniejsze, że nie jest to kolejny mega słodki ulepek, jakich wiele na rynku. Fakt, jest trochę słodko, ale jest też przyjemna kwaskowa kontra i namiastka jakiejś goryczki, więc nie ma co wybrzydzać.
Z pewnością Fortuna Śliwkowa należy do czołówki tego typu napitków. Jeśli ktoś jest fanem piw smakowych, to z pewnością mordka mu się ucieszy. Piwo godne polecenia.
OCENA: 8/10
CENA: 3.89ZŁ (Żabka)
BROWAR FORTUNA

Piwu cześć!
Amator Piwa