O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - DWA SMOKI

25.07.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - DWA SMOKI AMATOR PIWA PREZENTUJE - DWA SMOKI

ALK.5,8%. Zawsze, gdy sięgam po piwo z Pracowni Piwa, mogę być niemal pewien, że trunek będzie mi smakował. Niekoniecznie będę piał z zachwytu, ale wiem, że prawie na pewno się nie zawiodę. Ekipa z podkrakowskiej Modlniczki naprawdę robi kawał dobrej roboty. Chłopaki nie boją się eksperymentować, są otwarci na współpracę z innymi browarami, a nawet z piwowarami domowymi, no i przede wszystkim nie trzeba czekać miesiącami na nowe wypusty.

Dwa Smoki zadebiutowało już ponad rok temu, jednakże głównie za sprawą słabej dostępności nie miałem jak dotąd okazji zwilżyć ust owym specyfikiem. A szkoda, bo bardzo byłem ciekaw jak smakuje hybryda pszenicznego witbiera z mocno chmielowym India Pale Ale. Wit IPA to śmiałe połączenie belgijskiej tradycji z nowofalowym amerykańskim chmieleniem.
Dwa Smoki oferują dość obfitą czapę białej piany o względnie grubych pęcherzykach. Po kilku minutach jednak piana uległa znacznej redukcji, tak że nawet na ściankach niewiele jej pozostało.
Piwo jest bajecznie mętne, a jego barwa przypomina skrzyżowanie jasnego bursztynu z głębokim odcieniem beżu.


Zapach jest mocny i wyrazisty z dominacją amerykańskim chmieli. Silna owocowa nuta doskonale eksponuje się na tle pszenicznego słodu oraz lekkiego muśnięcia chlebowego. Na dalszym planie można wyczuć dość wyraźne cytrusowe klimaty oraz nieznaczne ślady żywicy. Bardzo podoba mi się ten aromat, aczkolwiek wita to ja tu praktycznie nie czuję.
W smaku piwo jest gładkie i dość aksamitne. Słodowa pełnia ustępuje miejsca wyrazistym owocom tropikalnym oraz świeżym i mocnym akcentom chmielowym. Dalej w głębi napotykamy niewielkie niuanse cytrusów, żywicy i sosny. Na finiszu objawia się średniej mocy, chmielowo-grejpfrutowa goryczka, która nie zalega i fajnie komponuje się z całą resztą. Ponownie cech witbiera nie odnalazłem, aczkolwiek piwo mi bardzo smakuje.
Dwa Smoki to dobrze zbalansowany trunek o odpowiedniej treściwości oraz niebanalnej pełni. Szczególnie podoba mi się w nim nadzwyczajna gładkość i aksamitna tekstura, która bardzo sprzyja pijalności. Piwo znika z pokala szybciej, niżbym sobie tego życzył.
Pomimo znikomych (a może nawet zerowych) cech wibiera uważam to piwo za śmiały i udany eksperyment. Nie jest to do końca to czego się spodziewałem, ale i tak jest bardzo dobrze.
OCENA: 8/10
CENA: 7.40ZŁ (Skład Piwa)
PRACOWNIA PIWA

Piwu cześć!
Amator Piwa