O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - CZARNE KRZYŻACKIE

06.02.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - CZARNE KRZYŻACKIE AMATOR PIWA PREZENTUJE - CZARNE KRZYŻACKIE

ALK.6,5%. Wraz z końcem listopada ubiegłego roku światło dzienne ujrzało nowe piwo z Gościszewa – Krzyżackie. Nie jest to nic innego jak ichni dark lager, tudzież dunkel. Nazwa nie przypadkowo kojarzy się z Zakonem Krzyżackim, wszak wioska Gościszewo leży dosłownie dwa rzuty kamieniem od Malborka. Poza tym na kontrze jest napisane: „Kupując piwo Czarne Krzyżackie wspomagasz odbudowę figury Matki Boskiej na zamku w Malborku (Fundacja Mater Dei). Cieszę się, że ja również mogłem pomóc, zwłaszcza że miałem kiedyś okazję postawić moje obie odnóża dolne na tym zamku i tym, którzy jeszcze tego nie zrobili gorąco polecam, bo warto!

Mój dzisiejszy gość bardzo ładnie się prezentuje. Ciemno brunatna, niemal czarna barwa, dość obfita, gęsta, drobno ziarnista kołderka piany koloru ecru. Jedynie jej żywotność mogłaby być większa, ale poza tym wszystko jest w normie.
Odpowiednie wysycenie oscyluje wokół średniego poziomu, jest gładkie, drobne i perliste. Podoba mi się.
Aromat jest dość łagodny, ale przyjemny zarazem. Mamy tu sporo nut palonych, trochę ciemnego słodu, odrobinę karmelu, czekolady i kawy zbożowej. Czuć także alkohol, który przywodzi na myśl jakiś likier owocowy, w którym znalazły się suszone śliwki, wiśnie i rodzynki. Jak na ciemnego lagera trochę niespotykany to zapach, ale na szczęście in plus.


W smaku lekko opiekane słody idealnie współgrają z delikatnym karmelem i słodką czekoladą. Paloność jest lekka i subtelna, czuć także niuanse kawowe oraz ślady suszonych owoców. Delikatnie palona kawowa goryczka pasuje tutaj jak ulał.
Piwo jest aksamitne i nader gęste jak na 16°Blg. Smak jest pełny, głęboki i raczej wytrawny. Nienaganna treściwość pozytywnie rzutuje na całokształt. Z pewnością trunek nie grzeszy zbytnią sesyjnością, bo to nie ten kaliber. To jest raczej specjał do degustacji, a nie obalania jednej butelki za drugą.
Jestem mile zaskoczony tą nowością. Spodziewałem się kolejnego, bezpłciowego i nijakiego ciemnego lagera, a tymczasem dostałem charakterne, mocne i wyraziste piwo z odpowiednim balansem i głębią. Browar Gościszewo – oby tak dalej!
OCENA: 8/10
CENA: 5.80ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR GOŚCISZEWO

Piwu cześć!
Amator Piwa