O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - CIECHAN MARCOWE

25.09.2013
AMATOR PIWA PREZENTUJE - CIECHAN MARCOWE AMATOR PIWA PREZENTUJE - CIECHAN MARCOWE

ALK.6,2%. Zauważyłem niedawno, że zaczynam w pewien sposób „zaniedbywać” niektóre browary, rzadko degustując ich piwa, mimo że nie ma większych problemów z ich dostępnością i ceną. Jednym z takich browarów jest Ciechan, który ostatnio gościł u mnie na blogu ponad 8 miesięcy temu. A jako, że mamy już jesień, postanowiłem sięgnąć po piwo idealnie nadające się na tę porę roku. Wszak marcowe tradycyjnie nie było spożywane w marcu, lecz we wrześniu i październiku właśnie. Warzono je natomiast wczesną wiosną, przeważnie w marcu – stąd nazwa.

Märzenbier z Ciechana nalał mi się z symboliczną wręcz pianą i to nawet pomimo lania ‘po czesku’. Skąpa niczym Szkot, białej maści piana w ekspresowym tempie zniknęła z powierzchni piwa, nie pozostawiając po sobie nawet cienia swojej obecności. W tej materii naprawdę słabiutko.
Piwo nosi wzorcowy, miedziano-bursztynowy odcień i jest dosyć nisko nasycone dwutlenkiem węgla. Preferowałbym nieco większe wysycenie.


Zapach jest lekko przycieżkawy, słodowo-zbożowy z akcentami piwnicznymi. Do tego dochodzą ślady karmelowo-miodowe oraz nieznaczne muśnięcie alkoholowe, które w zasadzie nie przeszkadza i można na nie przymknąć oko. W tle przyjemne niuanse suszonej śliwki i rodzynek.
W smaku piwo jest trochę jałowe i puste. Dominuje tutaj wyraźna słodowa nuta, wspierana przez lekkie chmielowe echa oraz niewielką piwniczność i odrobinę karmelu. Gdzieś na horyzoncie pojawia się także niewielka i niezdarna goryczka, która jednak nie wnosi zbyt wiele do meritum.
Dzisiejszy bohater jest średnio treściwym napitkiem o niskiej pełni i umiarkowanej pijalności. Całość wypada raczej przeciętnie i blado. Wyraźnie brakuje tu odrobiny polotu i fantazji. Pierwszy raz piłem to piwo i nie wiem, czy wszystkie warki tak smakują. Jeśli tak, to jest to dość kiepski przedstawiciel stylu, za który się podaje.
OCENA: 5/10
CENA: 4.49ZŁ (Tesco)
BROWAR CIECHAN

Piwu cześć!
Amator Piwa