O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - CENT US

06.03.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - CENT US AMATOR PIWA PREZENTUJE - CENT US

ALK.4,7%. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Pracownia Piwa to jedna z najjaśniejszych gwiazd na polskiej scenie piwowarstwa rzemieślniczego. Robią dużo dobrego piwa, premiera goni premierę. Co ważne, odbywa się to wszystko jak na razie bez większych wpadek. Niestety z dostępnością ich produktów nie zawsze jest już tak różowo, ale w tym roku powinno się to zmienić, dzięki dwukrotnemu zwiększeniu mocy produkcyjnych.

Cent US (potocznie wymawiane jako centuś) to jedno z pierwszych piw podkrakowskiego browaru. Dzisiejszy Smoked Stout jak większość piw z PP ma dwuznaczną nazwę związaną z Krakowem i nie byłbym sobą, gdybym nie pokusił się o jej wyjaśnienie. Z jednej strony cent jako jeden grosz i US – United States, a z drugiej krakowski centuś, czyli skąpiec, sknera, chytrus, chciwiec. Tak pogardliwie i potocznie, a czasem żartobliwie mówi się o mieszkańcach grodu Kraka. Jest to stereotyp wywodzący się jeszcze z czasów zaborów austriackich, kiedy to najniższą jednostką monetarną był krajcar, w Galicji nazywany centem, a Kraków przeżywał okres zapaści gospodarczej.
Otwieram i przelewam tego centusia ;> Piwo bardzo słabo się pieni, niewielka warstwa puszystej kołderki koloru ecry znika w oka mgnieniu, pozostawiając jedynie symboliczną obwódkę.
Ciemno brunatne, nieomal czarne piwo zostało skąpo zaopatrzone w dwutlenek węgla, co przy stoucie jest rzeczą normalną. Ja jednak osobiście preferowałbym nieco więcej bąbelków.


Spodziewałem się większych doznań w aromacie, ale rzeczywistość jest zgoła odmienna. Łagodne nuty kawy i ciemnej czekolady są ulotne jak wrześniowe babie lato. Palone słody również nie powalają swoją mocą, dając pole do popisu lekkiej i przyjemnej wędzonce, przechodzącej chwilami w dym i popiół. W tle majaczą niewielkie akcenty chmielu Challenger.
Smak jest już co najmniej o dwa tony lepszy. Przyjemna wędzonka odgrywa tutaj znacznie większą rolę i jest bardziej wyraźna. Tuż za nią egzystuje subtelna i gładka paloność, łagodna kawa, popielniczka oraz lekki kwasek. O dziwo czuć również nieznaczne nutki chmielowe. Na finiszu niewielka, acz przyjemna goryczka. Całość średnio wytrawna, półpełna i dobrze zbalansowana.
Cent US to dość przyjemne i gładkie piwo, w którym treściwość nie odgrywa znaczącej roli. Trunek jest świetne pijalny, lekko kwaskowy, lekko gorzki, z wyraźnie zaznaczoną wędzonką w smaku, który de facto mi się podoba. Niestety sam aromat nie spełnia moich oczekiwać – jest wątły, mało rozbudowany i taki trochę nijaki.
Na szczęście suma plusów raczej góruje na minusami, tak więc sumarycznie piwo wypada w miarę pozytywnie.
OCENA: 7/10
CENA: 6.90ZŁ (Skład Piwa)
PRACOWNIA PIWA

Piwu cześć!
Amator Piwa