O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - BŹDZIĄGWA

01.02.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - BŹDZIĄGWA AMATOR PIWA PREZENTUJE - BŹDZIĄGWA

ALK.5,6%. Świadomy praw i obowiązków wynikających z tego co teraz piszę, uroczyście oświadczam, że jeśli kiedykolwiek będzie jakiś konkurs/ankieta/plebiscyt na najdziwniejszą lub najbardziej odjechaną nazwę piwa, to ja będę głosował na Bździągwę! ;p Ta nazwa rozkłada mnie na łopatki, filcuje kalesony i jednocześnie skręca moje proste jak drut włosy w idealne spiralki. Tak na poważnie bździągwa w gwarze poznańskiej to obraźliwe, pieszczotliwe lub irytujące określenie kobiety, zwłaszcza młodej.

Piwo w stylu belgian pale ale, to jedno z trzech pierwszych piw kontraktowców z Poznania w składzie Jan i Wojtek Szała. Od premiery minęło już sporo czasu, jednak jakoś nigdy nie miałem okazji spotkać się z tym specjałem. Czas więc nadrobić zaległości.
Dzisiejszy specjał ma nie banalną prezencję – gęsta, obfita, drobno ziarnista i wysoka czapa białej piany dumnie wieńczy rdzawo-miedziany trunek o wyraźnie mętnej fakturze. Piana opada wolno, fantastycznie brudząc przy tym szkło. Perfekcja w każdym calu.
Piwo jest dość mocno wysycone i delikatnie szczypie na języku. Nie mniej jednak mi to pasuje.


W zapachu swoimi mackami owija nas przyjemna owocowa (morele, brzoskwinie) nuta, podszyta subtelną biszkoptową słodowością i śladami drożdży o lekkim zabarwieniem korzennym i piwnicznym. Całość delikatnie słodkawa, a po części kwaśna i wytrawna.
Smak oferuje sporo słodowych klimatów, jak również niemało estrów owocowych i drożdży. Jest tu także obecny wyraźny kwasek o nieco winno-cytrusowym charakterze. W tle przewija się nieznaczna chmielowo-ziołowa goryczka.
Bździągwa to klasyczne piwo belgijskie, gdzie główną robotę odwalają pewne jednokomórkowe grzyby (;>). Piwo jest wyraźnie kwaskowe, wytrawne z odpowiednio zaznaczonymi owocami i drożdżami w rolach głównych.
Piwo jest nad wyraz pijalne, zachowujące do końca świeżość. Treściwość jest na odpowiednim poziomie, pełnia dosyć wysoka.
Sumarycznie jest to bardzo udany wypust w stylu belgijskim. Żałuję, że nie spróbowałem go wcześniej. Możecie polecać znajomym (nawet w ciemno!).
OCENA: 8/10
CENA: 7ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR SZAŁPIW//BROWAR BARTEK

Piwu cześć!
Amator Piwa